Entuzjaści fotowoltaicznych dachówek Tesli mogą być podekscytowani wynalazkiem badaczy z University of Exter – szklanymi płytkami fotowoltaicznymi do złudzenia przypominającymi wyglądem dobrze znane luksfery, nazywanymi Solar Squared. Nowe rozwiązanie umożliwia nie tylko stworzenie ścianki z designerskich szklanych płytek, ale również jednoczesne produkowanie energii ze słońca. Mogą być one doskonałym uzupełnieniem fotowoltaicznych dachówek.

Wychwytywanie wielu długości fal plus atrakcyjny wygląd

Dostępne dotychczas na rynku szklane ogniwa słoneczne z reguły wychwytywały przede wszystkim promieniowanie podczerwone. Innowacyjne szklane płytki fotowoltaiczne będą wychwytywać promieniowanie z całego spektrum długości fal – zatem będą pełnić one funkcję raczej ściany niż okna. W praktyce jednak okazuje się, że pomimo wychwytywania rozmaitych długości fal, ich ograniczona wydajność wyłapywania promieniowania słonecznego sprawia, że są przezroczyste.

płytka fotowoltaiczna Solar Squared, for. Tech Crunch

Fotowoltaika i ocieplenie w jednym

Alternatywa dla konwencjonalnych paneli fotowoltaicznych wymyślona przez naukowców z Exter to grube, szklane płytki o właściwościach fotowoltaicznych. Ich działanie nie do końca przypomina soczewki lub tunele, lecz raczej światłowody. Wychwytują one światło i kierują je do wewnątrz płytki, na znacznie mniejsze ogniwo niż to, które znajduje się z przodu.

Poprzez koncentrowanie światła na niewielkim obszarze możliwe jest produkowanie większej ilości energii przy pomocy mniejszej powierzchni ogniwa niż w przypadku niekoncentrującej szklanej fotowoltaiki. Przypomina to nieco rozwiązanie znane z bardziej „tradycyjnych” form fotowoltaiki skupiającej (CPV) – z tą jednak różnicą, że szklane płytki są przezroczyste. Małe ogniwa wewnątrz płytki oraz przewody je łączące wyglądają jak efektowny wzór dekoracyjny.

Ze względu na swoją grubość, płytki mają przyzwoite właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu mogą stanowić dobry element domu energooszczędnego. Twórcy podkreślają, że wykonana z nich ścianka pełni zarazem rolę instalacji fotowoltaicznej, jak i ocieplenia.

Z uniwersytetu do świata biznesu

Solar Squared właśnie rozpoczęło swoją drogę od wynalazku stworzonego przez naukowców do produktu, który będzie dostępny w handlu. Na rynek wprowadzi go firma o nazwie Build Solar. Obecnie nie można jeszcze kupić fotowoltaicznych płytek Solar Square – na razie nie są one produkowane na skalę masową. Pomysł wydaje się mieć spory potencjał biznesowy, zwłaszcza uwzględniając duże zainteresowanie podobnym produktem – fotowoltaicznymi dachówkami Tesli, oraz panującą obecnie modę na BIPV (building – integrated photovoltaics).

 

Źródło: Tech Crunch