Tym samym projekt, który został opracowany wspólnie z AREG, przeszedł w ręce Vattenfall.

Firma zainwestuje ponad 300 mln funtów w wybudowanie największego projektu morskiej farmy wiatrowej w Szkocji – Morskiej Farmy Wiatrowej Aberdeen – który powstał wspólnie z Grupą Aberdeen Renewable Energy (AREG). Projekt będzie składał się z 11 turbin wiatrowych, każda o mocy 8,4 MW i co łącznie daje moc zainstalowaną na poziomie 92,4 MW. Obiekt ma zacząć funkcjonować w 2018 r. i będzie wykorzystany do testowania i demonstracji najnowszych technologii w dziedzinie morskich farm wiatrowych.

Lindsay Roberts, dyrektor naczelny ds. polityki firmy w Scottish Renewables, mówi: „To oświadczenie to świetna wiadomość dla szkockiego sektora morskich farm wiatrowych i wraz z projektami w Lavenmouth, Hunterston oraz Statoil Hywind może pomóc Szkocji stać się centrum innowacji tego sektora. Posiadamy jedne z najlepszych zasobów wiatrów morskich w Europie”.

Gunnar Groebler, starszy wicedyrektor i przewodniczący Business Area Wind w Vattenfall, mówi: „Vattenfall, AREG, Crown Estate, rząd szkocki i inni współpracowali od momentu zawarcia porozumienia w 2013 r., by ukończyć projekt i wesprzeć wzrastającą konkurencyjność w sektorze morskich farm wiatrowych”.

„Obecnie grupa Vattenfall i nasi wykonawcy skoncentrują się na zapewnieniu bezpieczeństwa budowy obiektu i ustanowieniu północno-wschodniej Szkocji międzynarodowym centrum innowacji w sektorze morskich farm wiatrowych. Rząd brytyjski utrzymuje, że energia wiatru powinna nadal stanowić główną część miksu energetycznego, jeśli chodzi o generowanie elektryczności. W szczególności jesteśmy przekonani, że nowe rządy brytyjski i szkocki będą kontynuowały wspieranie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, podczas gdy przemysł w sposób znaczący obniża koszty energii”.

Źródło: sunwindenergy.com