Szkoły w Krakowie zostały wyposażone w fotowoltaikę

Zakończono montaż instalacji fotowoltaicznych na dachach pięciu szkół - informuje Urząd Miasta Krakowa. Z energii wyprodukowanej w instalacjach OZE skorzystają placówki przy ulicach Dobczyckiej, Podedworze, Półkole, Strąkowej i Strzelców. Oszczędności szkół w zależności od indywidualnego zużycia będą się wahać od 30 do 60 proc.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

W 2019 roku w Krakowie powołano nową jednostkę miejską Klimat-Energia-Gospodarka Wodna (KEGW). Jej zadaniem jest przygotowanie miasta do zmian klimatu. Zajmuje się budową zbiorników retencyjnych i sieci odwadniającej oraz zadaniami związanymi z energią odnawialną i rozwojem sieci komórkowej 5G. Tym razem zakończyła projekt montażu fotowoltaiki na dachach pięciu szkół krakowskich. Kolejna szkoła, w której KEGW planuje instalację, to Szkoła Podstawowa nr 40 na ul. Pszczelnej 13.

Źródło: UM Kraków

Jednostka KEGW zrealizowała zadanie montażu fotowoltaiki za ponad 757 tys. zł. Moc zamontowanych instalacji nie przekracza 50 kWp. Są to mikroinstalacje, które będą rozliczane na zasadach opustów, czyli bezgotówkowego systemu rozliczeń energii elektrycznej wyprodukowanej w danym budynku i pobranej z sieci.

Szkoły w Krakowie zostały prosumentami 

Szkoły w Krakowie zostały prosumentami, a więc odbiorcami energii, którzy mogą produkować energię elektryczną na własne potrzeby i rozliczać jej nadwyżki ze sprzedawcą na korzystnych warunkach. Zainstalowana w każdej placówce mikroinstalacja o mocy do 50 kWp znacznie ograniczy wydatki na prąd. Oszczędności szkół w zależności od indywidualnego zużycia energii będą się wahać od 30 do 60 proc. - szacuje UM w Krakowie. 

– Od początku działalności KEGW pracujemy nad tym, by w szkołach, w których istnieje taka możliwość (np. wystarczająca nośność dachu), montować instalacje fotowoltaiczne, które będą produkować prąd elektryczny na potrzeby własne obiektu, a jego nadwyżka będzie magazynowana w sieci energetycznej i będzie pobierana z tej sieci w czasie, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie będzie pracowała. Nadwyżka tej energii będzie odbierana z sieci w wysokości 70 proc. - wyjaśnia kierownik projektu, Władysław Sowula.

Środki, jakie szkoły zaoszczędzą dzięki zamontowanym instalacjom fotowoltaicznym, będzie można przeznaczyć na istotniejsze potrzeby jak zakup materiałów dydaktycznych, sprzętów czy przeprowadzenie niezbędnych remontów. Poza mniejszymi rachunkami za prąd, uczniowie poznają też nowe technologie. Na przykładzie zbudowanej instalacji fotowoltaicznej na dachu każdej ze szkół łatwiej będzie pokazać uczniom znaczenie i korzyści dla środowiska płynące z OZE.

Docelowo instalacje mają się pojawić na dachach większości krakowskich szkół. Pracownicy KEGW od początku roku sprawdzili blisko 90 budynków użyteczności publicznej. Ponad połowa z nich poza proekologicznym pomysłem montażu paneli na dachach potrzebuje kompleksowej termomodernizacji. Plan na przyszły rok to montaż fotowoltaiki na kolejnych ośmiu budynkach szkolnych w Krakowie. 

Źródło: UM Kraków

Zobacz również