Sztuczne Słońce w Kielcach. Naukowcy mogą rozpocząć badania nad panelami fotowoltaicznymi

Z Holandii do Kielc przybyło sztuczne Słońce, które ostatecznie zaświeciło w murach Politechniki Świętokrzyskiej. Dzięki temu nowoczesnemu urządzeniu, które symuluje światło słoneczne, polscy naukowcy będą mogli prowadzić badania nad panelami fotowoltaicznymi. Rozwiązanie ma pomóc polskim producentom, aby mogli stać się konkurencyjni na rynku PV.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Zaawansowane systemy technologiczne pozwalają w warunkach laboratoryjnych wytworzyć promieniowanie, które odzwierciedla działanie naturalnego Słońca. Dzięki specjalistycznej aparaturze można przetestować wydajność urządzeń solarnych, takich jak kolektory i ogniwa słoneczne, które coraz chętniej wykorzystujemy w naszych domach do produkcji czystej energii.

- Możemy wykonywać badania ogniw fotowoltaicznych, zarówno nowych, które producenci dopiero chcą wprowadzić na rynek, jak i tych, które już są użytkowane, a użytkownicy chcą sprawdzić, czy już nadają się do wymiany, czy jeszcze pracują efektywnie – wyjaśnia Prof. Ewa Zender-Świercz.

Inwestycja kosztowała 1,3 mln zł. Instalacja posłuży naukowcom, ale także studentom kierunków związanych z energetyką i OZE. Urządzenie zostało zakupione w ramach projektu CENWIS, czyli Centrum Naukowo – Wdrożeniowego. To jednostka Politechniki Świętokrzyskiej oferująca usługi technologiczne dla przedsiębiorców poszukujących wsparcia eksperckiego w prowadzeniu prac badawczo – rozwojowych i wdrażaniu innowacji. Laboratoria CENWIS wyposażone są w najnowocześniejsze dostępne na rynku światowym technologie dla poszczególnych branż i dziedzin.

Prof. Tomasz Kozłowski, Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska, Geomatyki i Energetyki na Politechnice Śląskiej podkreślił, że na rynku pojawiają się nowe rodzaje paneli fotowoltaicznych. Technolodzy stoją przed wieloma wyzwaniami np. jak poprawić bezpieczeństwo przeciwpożarowe instalacji. Wszystkie kwestie związane z udoskonalaniem paneli mogą być realizowane przy użyciu sztucznego Słońca.

Sztuczne Słońce to jedno z niewielu takich urządzeń w Polsce, choć jedyne o tak dużej mocy na całym świecie. Takich rozwiązań na świecie jest zaledwie kilkanaście np. w Czechach, Niemczech, Francji, Kanadzie.

Źródło: Politechnika Świętokrzyska, TVP 3 Kielce

Zobacz również