Szwedzi nie chcą zainwestować w farmy wiatrowe offshore na Bałtyku. Rada Nadzorcza Vattenfall uznała, że lepiej skupić się na projektach w Danii i Francji.

Powodem niepewności regulacyjne

Spółka poinformowała, że jest zaangażowana w zbyt dużą liczbę równoległych projektów”. Nie wykluczają jednak inwestycji w odnawialne źródła energii w Polsce w dłuższej perspektywie czasu. Jest to jednak wersja oficjalna. Rzeczywistym powodem mogła być niepewność regulacyjna, między innymi przez niejasności wokół prawa dotyczącego cen energii.

offshore

Źródło: Vattenfall

Duńczycy faworyzowani?

Przedstawiciele branży wiatrowej przekonują, że ze względu na projekt Baltic Pipe, czyli gazociągu prowadzonego z Norwegii przez Danię do Polski, mogło dojść do faworyzowania partnerów duńskich na niekorzyść Szwedów. Jednak przedstawiciele rządu informują, że nie ma związku między tym projektem, a zaangażowaniem firm skandynawskich w polski offshore.

Vattenfall odsprzedał udziały kilka lat temu

Vattenfall już kilka lat temu wycofał się z rynku energii w Polsce. Swoje udziały sprzedał polskiej Spółce Enea w 2014 roku. Trzy lata wcześniej, w 2011 r., aktywa ciepłownicze Vattenfalla przejął Tauron i PGNiG.

Źródło: BiznesAlert

Redakcja GLOBEnergia