Główne uderzenie Tajfunu miało miejsce w mieście Chiba, leżącym na wschód od Tokio. Żywioł spowodował odwołanie ponad 171 lotów na lotnisku w stolicy oraz wstrzymano kilkanaście połączeń kolejowych. Siła tajfunu była także mocno odczuwalna w sąsiednim mieście Ichikawa, gdzie wiatr wstrząsał całymi budynkami, a ulice zalane zostały ulewnymi deszczami. Na razie nie ma informacji o ewentualnych ofiarach śmiertelnych, wiadomo tylko, że kilka osób doznało niegroźnych obrażeń. To tam tajfun Faxai spowodował też zniszczenia na największej pływającej elektrowni PV w Japoni na zbiorniku zaporowym Yamakura. Elektrownia stanęła w płomieniach.

O elektrowni

Solarna farma na zbiorniku Yamakura w prefekturze Chiba, w mieście Ichihara o mocy 13,7 MW zajmuje 44 akry i składa się z 50 904 modułów słonecznych dostarczonych przez Kyocera Corporation. Energia generowana przez instalację według założeń ma dostarczyć około 16 170 MWh rocznie i zasilać 4 970 gospodarstw domowych. Inauguracja elektrowni odbyła się w marcu 2018 roku.

 

Pożar elektrowni

Tajfun Faxai spowodował pożar największej pływającej elektrowni PV w Japoni na zbiorniku zaporowym Yamakura. Zdaniem strażaków zasięg pożaru obejmował około 50 paneli. Japońskie media podały, że wiatr oderwał kilka modułów od instalacji i ułożył je w stos. Kontakt między luźnymi panelami a tymi, które pozostały zacumowane do konstrukcji montażowych, spowodował przegrzanie i tym samym stworzył dobre warunki do rozprzestrzenienia się pożaru.

Z naturą nie ma żartów! Kanał YouTube gazety Asahi Shimbun pokazał zasięg pożaru. Zapraszamy do obejrzenia.

 

Źródło: pv-magazine

Redakcja GLOBEnergia