Tandemowe ogniwo fotowoltaiczne perowskit-krzem z nowym rekordem sprawności

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

Holenderskie konsorcjum European Solliance Solar Research (Solliance) poinformowało, że naukowcy pracujący dla trzech partnerów konsorcjum Netherlands Organisation for Applied Scientific Research (TNO), EnergyVille, oraz Eindhoven University of Technology, uzyskali 29,2 proc. sprawność konwersji mocy na przezroczystym bifacjalnym perowskitowym ogniwie słonecznym połączonym z krystalicznym krzemowym ogniwem w konfiguracji tandemowej.

W kwietniu przedstawiciele Solliance informowali o osiągnięciu rekordowej sprawności na poziomie 28,7 proc. Według informacji konsorcjum, ogniwo perowskitowe uzyskało ustabilizowaną sprawność podczas trwającego 5 minut śledzenia punktu mocy maksymalnej.

- W połączeniu z ogniwem krzemowym Panasonica, osiągnięto nowy rekord świata w sprawności tandemu 4T perowskit/Si wynoszący 29,2 proc. - ogłosiło Solliance, zaznaczając, że wskaźnik sprawności odnosi się wyłącznie do przedniej strony ogniwa.

Ogniwo bazuje na wysoce przezroczystym w bliskiej podczerwieni ogniwie perowskitowym zbudowanym przez TNO, EnergyVille, oraz krzemowym heterozłączu (SHJ) o sprawności 11,4 proc., opracowanym przez japońskiego producenta elektroniki - firmę Panasonic.

W niedawnych badań opublikowanych przez Solliance zespół badawczy wyjaśnił, że ogniwo zostało wykorzystane w bifacjalnych tandemowych mini-modułach o powierzchni 100 cm2 o mocy 24,5 mW/cm2 w połączeniu z dolnym ogniwem typu PERC. Panele wykazały uzysk o 3 mW/cm2 większy w porównaniu z tym samym urządzeniem o architekturze monofacjalnej. Według naukowców, wyniki pokazały, że moduł może przewyższyć monofacjalny odpowiednik o ponad 25 proc. w środowisku, a w przypadku współczynnika albedo o 10 proc.

Zdaniem naukowców moduły tandemowe mogą być stosowane w segmentach rynku użytkowego i komercyjnych instalacji fotowoltaicznych montowanych na dachach.

Zespół badawczy połączył też przezroczyste ogniwo perowskitowe z elastycznym tandemowym ogniwem słonecznym wykonanym z selenku miedzi, indu i galu zbudowanym przez MiaSolé Hi-Tech. Sprawność ogniwa wyniosła 27,1 proc., co oznaczało niewielki wzrost w porównaniu z 27,0 proc. osiągniętymi w kwietniu.

Źródło: PV Magazine/Solliance

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia