Tania energia dla 17 tys. gosp. domowych! TAURON planuje budowę farmy fotowoltaicznej

TAURON planuje budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 46 MW. Budowa nowej farmy fotowoltaicznej rozpocznie się jeszcze w 2022 r. i zakończy się w pierwszej połowie 2024 r. Nowa farma fotowoltaiczna będzie składała się z 80 tys. paneli, a jej powierzchnia zajmie blisko 50 ha.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Inwestycja zlokalizowana jest w powiecie polkowickim, w województwie dolnośląskim. Spółka podaje, że produkcja energii elektrycznej z instalacji pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną blisko 17 tys. gospodarstw domowych.

Inwestycje TAURONA

W ostatnich tygodniach TAURON zakończył budowę farmy wiatrowej w Piotrkowie Trybunalskim i ogłosił budowę kolejnej elektrowni wiatrowej w Nowej Brzeźnicy. Spółka realizuje ambitny plan transformacji miksu wytwórczego.

Do 2030 roku w odnawialnych źródłach energii chcemy zainstalować aż 3,7 GW mocy.

Mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu TAURON Polska Energia

Inwestycję realizować będzie spółka TAURON Zielona Energia, która odpowiada w Grupie TAURON za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

Moc z fotowoltaiki w spółce TAURON

TAURON dysponuje dziś trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi, których moc wynosi 19 MW. Z końcem grudnia 2020 r. TAURON oddał do eksploatacji w Jaworznie swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy.

Fotowoltaika na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych

Aktualnie Grupa buduje w ramach tego programu swoją największą elektrownię fotowoltaiczną o docelowej mocy blisko 100 MW w Mysłowicach. Farma ta została zlokalizowana na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Inwestycja realizowana jest dwuetapowo: w pierwszym etapie do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW, drugi etap przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW.

W połowie stycznia ubiegłego roku TAURON oddał też do użytku elektrownię fotowoltaiczną Choszczno II, zlokalizowaną w województwie zachodniopomorskim. Instalacja o mocy 8 MW zasili w energię ok. 3,5 tys. gospodarstw domowych. Choszczno II to druga farma PV w tej lokalizacji. 

Plany spółki

W 2025 roku TAURON planuje dysponować 1,6 GW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych. W 2030 moc ta wzrośnie do 3,7 GW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy.

Tylko w energetyce wiatrowej TAURON chce podwoić stan posiadania do 2025 roku, a w 2030 roku planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW. Spółka w 2030 roku będzie dysponować 1400 megawatami w fotowoltaice.

Źródło: TAURON

Zobacz również