Taniej ogrzewać prądem niż węglem? Koszty ogrzewania w realiach kryzysu paliwowego

Ceny węgla, pelletu i drewna kawałkowego szybują do rekordowych wartości. Wyjątkiem są ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Choć rynkowe ceny prądu także osiągają niespotykane dotąd wartości, to w dalszym ciągu odbiorców chronią stosunkowo niskie taryfy na energię. Na ten moment taniej jest ogrzewać prądem niż węglem - i nie chodzi tutaj o pompę ciepła.

Zdjęcie autora: Jakub Król
Zdjęcie autora: Jakub Król

Jakub Król

Redaktor GLOBENERGIA

Podziel się

Wzrost cen energii elektrycznej zawsze uderza w odbiorców końcowych z opóźnieniem. Odbiorców indywidualnych energii elektrycznej i gazu ziemnego chronią taryfy. Co innego obserwujemy w przypadku osób ogrzewających swoje domy węglem, pelletem, czy drewnem kawałkowym. Te osoby są narażone na wahania cen paliw do ogrzewania na rynku detalicznym. W wyniku embarga nałożonego na węgiel z Rosji i galopującej inflacji do rekordowych wartości wzrosły ceny węgla do ogrzewania w gospodarstwach domowych. Ceny węgla obecnie mieszczą się w przedziale od 2500 zł/tonę do 3500 zł/tonę. Problemem jest także jego dostępność, która jest znaczne ograniczona. Rosną również ceny pelletu. Za tonę tego paliwa trzeba zapłacić między 2300 zł a 2700 zł.

Dostępność węgla

Dostępność węgla jest znacznie ograniczona. O takim stanie rzeczy świadczą komunikaty na stronach składów paliw. “O aktualne ceny oraz dostępność towaru prosimy pytać telefonicznie!!” - to komunikat na stronie pewnego składu w Małopolsce. W poniższym cenniku, jak w wielu innych brakuje jednak cen - to wszystko za sprawą braku tego paliwa na rynku. Na innych stronach składów materiałów opałowych możemy z kolei przeczytać, że w związku z dynamiczną sytuacją na rynku opału składy paliw proszą o potwierdzenie aktualnych cen i dostępności poprzez kontakt ze sprzedawcą telefonicznie albo e-mailowo.

“Cennik” węgla na stronie jednego ze składów opału.
“Cennik” węgla na stronie jednego ze składów opału.

Czym ogrzewać?

Problem z cenami węgla i pelletu skłania Polaków do inwestycji w pompy ciepła. Obecnie mamy do czynienia z boomem zainteresowania tymi urządzeniami do ogrzewania. Pompy ciepła cieszą się najniższymi kosztami eksploatacyjnymi ze wszystkich indywidualnych urządzeń grzewczych. Zestawienie kosztów ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.) dla domu o powierzchni 160 m2, wykonanego w standardzie WT 2017, w którym EU wynosi 80 (kWh/m2rok), zamieszkałego przez 4 osoby zamieściliśmy poniżej.

Roczne koszty ogrzewania budynku o powierzchni 160 m2. Na podstawie kalkulatora POBE.
Źródło: Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE

W obliczeniach założono następujące ceny nośników energii:

  • Energia elektryczna z taryfy G12w - 0,602 zł/kWh (średnia cena brutto dla taryfy G12w - obniżona stawka VAT)
  • Pellet - 2500 zł/tonę
  • Drewno kominkowe - 1000 zł/kg
  • Drobny groszek węglowy (tzw. ekogroszek) - 3200 zł/tonę
  • Propan grzewczy - 3,00 zł/litr
  • Olej opałowy - 7,44 zł/litr
  • Gaz ziemny - 0,256 zł/kWh

Najwyższe koszty ogrzewania występują w przypadku oleju opałowego. Jest to prawie 14,5 tys. zł rocznie. Ponad 11 tys. rocznie kosztuje ogrzewanie kotłem na pellet. Ponad 10 tys. rocznie za ogrzewanie musi zapłacić osoba wykorzystująca do ogrzewania kocioł węglowy o średniej sprawności równej 83 proc. Warto zauważyć, że jest to o 1750 zł rocznie więcej niż gdyby w tym samym domu eksploatować kocioł elektryczny. W przypadku kotłów węglowych o niższej sprawności koszty ogrzewania wzrastają do około 13,5 tys. zł na rok, co jest wartością wyższą o prawie 5 tys. zł niż koszty ogrzewania kotłem elektrycznym. Od lutego 2022 r. wzrosły ceny oleju opałowego i propanu grzewczego. Ogrzewanie kotłem kondensacyjnym na olej i ogrzewanie kotłem gazowym kondensacyjnym na propan to roczne koszty ogrzewania równe odpowiednio 14 460 zł i 9 460 zł.

Pompa ciepła

Za sprawą wysokich cen węgla, pelletu, a także drewna kawałkowego szczególnie niskie są koszty ogrzewania i podgrzewania c.w.u. przez pompy ciepła. Dla obecnych cen energii koszty ogrzewania analizowanego budynku za pomocą powietrznych pomp ciepła mieszczą się w zakresie od 3000 do 4000 zł na rok w zależności od średniorocznej efektywności pompy ciepła.

Jednakże trzeba liczyć się z tym, że ceny energii elektrycznej wzrosną od 2023 r. przez co zmniejszy się różnica w kosztach ogrzewania. Przed podwyżkami cen prądu ostrzega m.in. prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE). Redakcja OKO.press dotarła pisma prezesa URE, z którego wynika, że cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych (energia elektryczna czynna - składowa rachunku za prąd), może wzrosnąć w 2023 r. o co najmniej 180 proc.

Cena energii w 2023 r.

Jak taki wzrost taryf przełożyłby się na srednią cenę enerii? Obecnie w taryfie G11 przy założeniu podatku VAT na poziomie 5 proc. i zwolnienie z akcyzy i zużycie energii na poziomie 8000 kWh/rok średnia cena energii za kWh wynosi 0,67 zł. Przy założeniu, że składnik energii czynnej wzrośnie o 180 proc., a pozostałe parametry zostaną na tym samym poziomie średnia cena energii za kWh wyniosłaby 1,44 zł/kWh.

Źródło: POBE, OKO.press.

Zobacz również