Targi Kielce od 22 do 24 czerwca już po raz szesnasty będą miejscem Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, skupiającej każdego roku kilkuset wystawców z całego świata i pięć tysięcy zwiedzających.

 

To wydarzenie dające możliwość zapoznania się z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technikami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. Bogactwo wystawianych tutaj eksponatów nawiązujące również do tradycji, sięga do nowoczesnej sztuki sakralnej. SACROEXPO to miejsce wymiany doświadczeń w kształtowaniu wnętrz sakralnych, ze szczególnym uwzględnieniem zaspokojenia potrzeb ludzkich, odwiedzane przez księży, architektów, historyków sztuki, producentów wyposażenia świątyń, rady parafialnych, gospodarzy obiektów sakralnych oraz handlowców.
Wśród wielu wydarzeń takich jak warsztaty dla dziennikarzy gazet parafialnych, Sacro Expo Cup czy tych kulturalnych, skupiający kilkuset wykonawców Festiwal Piosenki Religijnej, niezwykle ważnym punktem SACROEXPO  jest przyznanie medalu Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum” …przez sztukę do Boga…Targi Kielce to jedyne na świecie miejsce, w którym przyznawane jest to wyjątkowe wyróżnienie. W tym roku medal trafi po raz jedenasty w ręce tych, którzy swoją sztuką zbliżają ludzi do sacrum. Konkurs ma charakter otwarty – jest adresowany do osób, instytucji i firm, których dorobek wybitnie przyczynia się do rozwoju kultury europejskiej, kształtując osobowości w sferze duchowości.
W poczet dotychczasowych laureatów wchodzą tacy artyści jak Leszek Mądzik, Krzysztof Zanussi, Wojciech Kilar, Stanisław Słonina, Ennio Morricone, Stefan Stuligrosz czy Stanisław Rodziński, Mario Botta. W tym roku Medalem wyróżnieni zostali profesor Krzysztof Penderecki, profesor Wincenty Kućma i niemieckie wydawnictwo Herder. Kardynał Gianfranco Ravasi, przewodniczący Kapituły Konkursowej przychylił się do wniosku organizatorów  – od trzech lat konkurs ma rangę międzynarodową – zgłoszenia kandydatów i firm napływają z całego świata. Wydarzenie to przybliża artystyczne dokonania i najnowsze tendencje we współczesnej sztuce sakralnej, promują wyróżniających się artystów, przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną zapoznać się z nowymi, oryginalnymi dokonaniami artystycznymi i różnorodnymi formami twórczości i włączyć w ekumeniczny dialog kulturowy.