Taryfy dynamiczne zaczną obowiązywać już w tym miesiącu! Oto co musisz wiedzieć
Jeszcze w tym miesiącu, konkretnie 24 sierpnia zaczną obowiązywać taryfy dynamiczne. Wydaje się, że sprzedawcy energii nie zdążyli przygotować do tego swoich klientów i sami są lekko zaskoczeni obrotem sytuacji. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, czym jest taryfa dynamiczna i kto powinien z niej skorzystać.
Podziel się
To musisz wiedzieć!
Już 24 sierpnia w życie wejdą taryfy ze zmienną ceną energii. Do ich wprowadzenia do swoich ofert są zobowiązani dystrybutorzy energii posiadający co najmniej 200 tys. odbiorców.
Najważniejsza informacja jaką musisz wiedzieć – wybór taryfy zależy wyłącznie od Ciebie. To ty decydujesz, czy chcesz pozostać w klasycznym systemie rozliczeń, czy może wypróbować taryfę dynamiczną.
By skorzystać z oferty z dynamiczną ceną energii obowiązkowo, trzeba posiadać inteligentny licznik energii. Kolejna istotna informacja – taryfa dynamiczna nie sprawdzi się u każdego. Już wyjaśniamy dlaczego.
Cała “dynamika” tej taryfy polega na zmienności cen za energię elektryczną. Kwota ta może się zmieniać co kwadrans, bądź być średnią z czterech kwadransów, czyli zmienną co godzinę. Cenę w tej taryfie można sprawdzić poprzez notowania na Towarowej Giełdzie Energii, konkretnie rynku dnia następnego.
Czego można się spodziewać?
Należy się spodziewać najtańszej energii w momencie pojawienia się nadwyżek generacji z OZE. Zwykle ten moment wypada w okolicach południa, kiedy fotowoltaika pracuje z pełną parą. Duża ilość towaru (czyli w tym przypadku prądu) prowadzi do nadpodaży na rynku energetycznym. Dlatego bywa, że w tych momentach ceny energii są nawet ujemne. Niestety większość z nas nie będzie mogła skorzystać z niskiej ceny prądu w południe, bo zazwyczaj wtedy przebywamy w pracy. Dlatego ta oferta może okazać się najbardziej atrakcyjna dla osób pracujących zdalnie, ale przede wszystkim posiadających system inteligentnego zarządzania energią i magazyny energii. Dzięki tym systemom skorzystanie z najniższych cen energii jest możliwe, niezależnie gdzie przebywają mieszkańcy domu.
To ważne w kontekście szczytowego zapotrzebowania na energię, które występuje rano i wieczorem. Wtedy większość z nas przebywa w domu i zużywa prąd do gotowania, prania itp. Wtedy też, cena za energię jest najwyższa.
Dlatego na taryfie dynamicznej skorzystają osoby, które w okresie najwyższych cen energii są w stanie nie pobierać prądu z sieci. A w tym czasie korzystać np. z zapasu zgromadzonego w magazynie energii.
Czy jesteśmy na to gotowi?
Gotowość do zmian prezentuje się nieco inaczej po stronie koncernów energetycznych, producentów systemów zarządzania energią, a odbiorcami energii.
Koncerny energetyczne we większości nie przeprowadziły kampanii edukacyjnej dla swoich klientów, a nawet nie stworzyły odpowiednich narzędzi. Chodzi tutaj o okienko na stronie czy aplikację, która pozwalałaby na monitorowanie bieżącej ceny energii i dopasowanie do niej zużycia prądu. Niestety dystrybutorów już posiadających takie udogodnienia dla klientów jest jak na lekarstwo.
Tymczasem producenci systemów zarządzania energią mają się dobrze. Już nawet polskie firmy oferują takie udogodnienia. Często są one w pakiecie np. z systemem do obsługi pompy ciepła. Warto zorientować się co rynek ma do zaoferowania i jak korzystać z tych systemów. W dobie zmian na rynku energii i dążeniach do decentralizacji systemów energetycznych oczekuje się, że staną się one powszechnie używanymi narzędziami. Często to właśnie takie inteligentne bramki decydują za użytkownika o momencie rozładowania magazynu czy wygrzania zasobnika CWU.
Co do zwykłych Kowalskich, czyli odbiorców końcowych energii, często nie zdają sobie sprawy, że nadchodzi możliwość zmiany taryfy na dynamiczną. Często nie mają także wiedzy, czym ta oferta różni się od klasycznej i jak w rozsądny sposób wykorzystać jej zalety. Dlatego potrzebne są akcje edukacyjne i ułatwienia systemowe dla odbiorców. Może w tym pomóc nawet zwykła aplikacja z rynkowymi cenami energii.