Tauron dokonał największej w tym roku inwestycji w OZE. Zlokalizowana w województwie łódzkim farma będzie składała się z 15 turbin wiatrowych, a jej moc osiągnie aż 30 MW. Zielona energia elektryczna powinna popłynąć z inwestycji w połowie 2022 roku, czyli już za około półtora roku.

Tauron nabył spółkę Wind T1

Zakup projektu farmy wiatrowej odbył się poprzez nabycie spółki Wind T1, która prowadziła projekt budowlany o docelowej mocy 30 MW. Na elektrownię zlokalizowaną w województwie łódzkim, a dokładnie na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim będzie się składało 15 turbin wiatrowych. Każda z nich będzie miała moc 2 MW.

Nowa farma wiatrowa Taurona, źródło: Tauron

Kiedy ruszą prace?

Jak podaje Tauron, pierwsze prace mają rozpocząć się już na przełomie marca i kwietnia 2021 roku. Zgodnie z planem inwestycja ma zostać oddana do użytku w sierpniu 2022 r.

– Konsekwentnie realizujemy założenia Zielonego Zwrotu TAURONA, którego istotnym elementem jest zwiększenie mocy wiatrowych. To największa inwestycja OZE w TAURONIE w tym roku – mówi Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Grupa dąży do tego, by moc zainstalowana w turbinach wiatrowych w 2025 roku przekroczyła 1000 MW mocy. Jak powiedział Prezes Taurona, rozwój odnawialnych źródeł energii to priorytet inwestycyjny i rozwojowy grupy.

Ile farm wiatrowych posiada już Tauron?

TAURON aktualnie dysponuje dziewięcioma farmami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 380,75 MW. W ubiegłym roku TAURON podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm wiatrowych w północnej Polsce.

Redakcja GLOBEnergia