Tauron walczy z kradzieżami energii

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Przypadków kradzieży prądu jest mniej, a ich wykrywalność rośnie. Wynika to w dużej mierze z kompleksowych działań kontrolnych oraz prowadzonych akcji prewencyjnych i edukacyjnych.

Wykrywanie i eliminacja nielegalnego poboru energii jest ważna dla spółki energetycznej nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również dlatego, że poprawia bezpieczeństwo klientów firmy.

Dlaczego nielegalny pobór energii jest niebezpieczny?

- W wyniku kradzieży prądu, kiedy dochodzi do manipulacji przy liczniku lub w instalacji elektrycznej, powstaje ryzyko wypadków, porażeń i pożaru. I dotyczy to nie tylko osób bezpośrednio zaangażowanych w kradzież, ale często ich rodzin i sąsiadów. Stawiamy na bezpieczeństwo i przestrzegamy przed konsekwencjami. Stąd prowadzimy tak kompleksowe i rozbudowane działania prewencyjne i kontrolne – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes TAURON Dystrybucja.

Potwierdzają to liczby. W ostatnich latach firma prowadziła na dużą skalę działania kontrolne. W 2016 r. ponad 85 tysięcy przeprowadzonych kontroli wykazało ponad 6 tysięcy przypadków nielegalnego poboru energii. Rok wcześniej prawie 90 tysięcy kontroli przyniosło w efekcie wykrycie ponad 7 tysięcy nielegalnych podłączeń.

Jak wygląda walka z nielegalnymi przyłączami?

- W tym roku zrealizujemy wspólne szkolenia dla Policji, zarządców nieruchomości i pracowników TAURONA. Mamy przygotowane materiały edukacyjne pokazujące z jednej strony zagrożenia związane z nielegalnym poborem energii, z drugiej mówią i przestrzegają przed konsekwencjami kradzieży prądu. Oprócz tego trwają prace nad filmem pokazującym zagrożenia związane z kradzieżą energii elektrycznej -  podsumowuje plany kolejnych działań Marcin Marzyński z Biura Komunikacji TAURON Dystrybucja.

Co grozi za nielegalny pobór energii?

Tauron informuje i uświadamia, że nielegalny pobór energii jest karany! Jest to przestępstwem podlegającym karze pozbawienia wolności do 5 lat.

Leszek Wojtachnio, Dyrektor ds. Technicznych w TAURON Dystrybucja Pomiary, odpowiedzialny za zwalczanie nielegalnych podłączeń podsumowuje:

- Krok po kroku rozwijamy narzędzia do wykrywania i zwalczania kradzieży energii. Dużym wsparciem w procesie likwidowania niebezpiecznych, nielegalnych podłączeń są klienci, którzy zaniepokojeni podejrzanymi instalacjami proszą o ich sprawdzenie. Każde zgłoszenie jest sprawdzane a osoba, która go zgłosi pozostaje anonimowa.

Linia Antykradzieżowa – czyli jak zgłaszać podejrzenia nielegalnego poboru?

W firmie od lat działa Telefon Bezpieczeństwa – Linia Antykradzieżowa 801 444 606.  Można dzwonić pod ten numer i podzielić się swoimi podejrzeniami związanymi z zauważonymi przeróbkami i prowizorkami. Wszystkie zgłoszenia są wnikliwie sprawdzane. Pracownicy TAURONA posiadają upoważnienie do przeprowadzenia czynności kontrolnych oraz legitymację służbową pracowników. Na każdym upoważnieniu wydanym przez firmę znajduje się imienna pieczątka z podpisem oraz numerem kontaktowym do osoby wystawiającej upoważnienie. W przypadku wątpliwości, można sprawdzić tożsamość kontrolujących dzwoniąc do Telefonicznej Obsługi Klienta pod numer 32 606 0 606.

Źródło: Tauron