Firmy coraz śmielej podejmują odważne i ambitne działania, aby pomóc w zmianie pozyskiwania i wykorzystywania energii. Jakie są sposoby, aby doprowadzić do rewolucji w dziedzinie czystej energii? Odpowiedź jest prosta – odnawialne źródła energii!

Firmy chcą inwestować w OZE!

Jak się okazuje, przejście na OZE to mądra decyzja biznesowa. Oprócz realizacji celów w zakresie redukcji emisji, energia odnawialna może pomóc w zarządzaniu zmiennymi kosztami energii, poprawie reputacji i zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego.

Pokazuje także przywództwo biznesowe w zakresie zmian klimatycznych – kluczowe znaczenie obok solidnej polityki rządu, która zwiększa zaufanie i umożliwia długoterminowe inwestycje.

Czym jest RE100?

I właśnie w tym celu utworzono RE100. Jest to wspólna inicjatywa wpływowych firm zaangażowanych w wykorzystywanie w 100% energii odnawialnej.

Utworzenie koalicji przyspieszy transformację globalnego rynku energii. RE100 dzieli się atrakcyjnymi planami biznesowymi dotyczącym działalności związanej z odnawialnymi źródłami energii.


100% energii z OZE – czy to możliwe? – czytaj TUTAJ


Ponadto organizowane są pokazy biznesowe, na których przekonuje się innych do pokonania barier związanych ze strategią energetyczną firm. Dzięki temu firmy lepiej rozumieją korzyści płynące z pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii, uczą się od siebie i dają wskazówki techniczne. Spółki należące do zrzeszenia mogą cieszyć się większym publicznym uznaniem w zakresie troski o środowisko.

Firmy zrzeszone w RE100

RE100 został oficjalnie wprowadzony na Climate Week w Nowym Jorku w 2014 roku. Dziś zrzeszenie skupia czołowe firmy działające na całym świecie, obejmujące szeroki zakres sektorów, od telekomunikacji i IT, po produkcję cementu i samochodów. RE100 liczy obecnie 155 członków (stan na listopad).

Na liście znajdziemy takie firmy jak Apple, Facebook, eBay, Google czy Microsoft.

Ponadto swoje cele przejścia w 100% na OZE określiły: Tesco, Coca-cola, Starbucks, Nike, Lego, H&M i Ikea.

To działa!

Zobowiązanie to nie tylko puste słowa, a pomyślnie zrealizowane cele. Na chwilę obecną już 37 przedsiębiorstw może pochwalić się wykorzystaniem w ponad 95% energii elektrycznej z OZE, a 6 firm osiągnęło swój 100-procentowy cel.

Pełną listę firm wraz z opisem podejmowanych akcji można znaleźć na stronie: http://there100.org/companies

Źródło: theclimategroup.org

Redakcja GLOBEnergia