Te urządzenia zdominowały program Czyste Powietrze! Co wybierają Polacy?

Jeszcze dwa lata temu, w programie Czyste Powietrze tylko prawie co 5 wniosek dotyczył dofinansowania pompy ciepła. Pompy ciepła były mniej więcej tak samo popularne co kotły na biomasę. Zostawały daleko za najpopularniejszymi wtedy kotłami gazowymi. Ta sytuacja jednak diametralnie się zmieniła. 

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Powietrzne pompy ciepła masowe kradzieże

Dzięki programowi Czyste Powietrze Polacy mogą pozwolić sobie na zastąpienie starego źródła ciepła źródłem nowym i przyjaznym środowisku. W ramach tego programu zostało już złożonych aż 535 tysięcy wniosków na łączną kwotę dofinansowania ponad 10 mld zł. Tempo realizacji programu pozostawia wiele do życzenia i było już wielokrotnie krytykowane przez organizacje pozarządowe. Nie ukrywajmy jednak, że po pierwsze - jest regularnie usprawniany, a jego popularność rośnie ze względu m. in. na rosnące w ekspresowym tempie ceny paliw kopalnych. Z drugiej strony, obserwacja tego programu daje dość wyraźny obraz tego, jak zmienia się sektor ogrzewnictwa w Polsce i jakie panują na nim tendencje. Generalny wniosek - największą popularnością cieszą się pompy ciepła. W przeciągu ostatnich dwóch lat liczba zamontowanych urządzeń spektakularnie wzrosła. Sytuację analizuje regularnie Paweł Lachman prezes Polskiej Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Jakie wnioski można wyciągnąć na przestrzeni dwóch lat? 

Źródła ciepła w programie Czyste Powietrze

Rok 2022 był przełomowy pod względem liczby zamontowanych pomp ciepła. Prognoza po trzech pierwszych kwartałach ubiegłego roku szacowała około 200 000 sztuk zamontowanych urządzeń. W porównaniu z rokiem 2021 sprzedaż pomp wzrosła o 121%. Największą popularnością cieszyły się pompy powietrze-woda, których wzrost wynosił aż 140%. 

We wnioskach składanych w ramach programu Czyste Powietrze pompy zaczęły dominować już na początku lutego 2022. Od tego czasu do lipca zainteresowanie pompami ciepła w tym programie cały czas rosło. Od lipca obserwujemy stagnację. Pompy zostawiły daleko w tyle zarówno kotły gazowe (około 22% wniosków) jak i kotły na biomasę (około 14% wniosków). 

Liczba wniosków w poszczególnych województwach

Analizując udziały wniosków w poszczególnych województwach można zauważyć, że pompy ciepła cieszą się największą popularnością w województwie dolnośląskim. To właśnie tam aż 81% wszystkich wniosków dotyczy pomp ciepła. Najmniejsze zainteresowanie tymi urządzeniami występuje w województwie małopolskim i podkarpackim. To tam tylko 39% wnioskodawców zmieniających urządzenie grzewcze decyduje się właśnie na pompy ciepła. W tych rejonach szczególne powodzenie mają kotły gazowe.

Udział głównych źródeł ciepła we wnioskach do programu Czyste Powietrze w grudniu 2022, źródło Paweł Lachman - twitter
Udział głównych źródeł ciepła we wnioskach do programu Czyste Powietrze w grudniu 2022, źródło: Paweł Lachman - twitter

Polacy w głównej mierze zainteresowani są pompami ciepła typu powietrze/woda. Pompy solanka-woda nie są tak chętnie wybierane - w każdym z województw udział wniosków na ten typ pomp ciepła wynosił zaledwie kilka procent. Co ciekawe, w województwach wielkopolskim, zachodniopomorskim oraz dolnośląskim składane wnioski dotyczyły tylko pomp powietrznych. 

Tylko w grudniu, największe zapotrzebowanie na powietrzne pompy ciepła wystąpiło w województwie wielkopolskim. Złożono tak wnioski na instalację 509 pomp ciepła. Najmniej wniosków na te systemy złożono w województwie podkarpackim - tylko 87. Jeśli chodzi o pompy gruntowe, najwięcej chętnych (79) zamieszkuje województwo mazowieckie, za to najmniej (0) województwo zachodniopomorskie.

Skąd tyle zainteresowania pompami ciepła?

Poza wsparciem programu Czyste Powietrze oraz ulgą termomodernizacyjną, popularność pomp ciepła w Polsce rośnie głównie z powodu niskich kosztów eksploatacyjnych związanych. Powietrzna lub gruntowa pompa ciepła wraz z ogrzewaniem niskotemperaturowym plasuje się na pierwszym miejscu pod względem najmniej kosztownego rozwiązania w standardowym budynku 150 m2 dla czterech osób, szczególnie biorąc pod uwagę rosnące ceny paliw kopalnych. Przedstawia to poniższy wykres.

Roczne koszty ogrzewania budynku o powierzchni 150 m2, źródło: PORT PC
Roczne koszty ogrzewania budynku o powierzchni 150 m2, źródło: Paweł Lachman - twitter

Pompy ciepła są także cenione przez komfort obsługi oraz łatwość instalacji. Urządzenia te są praktycznie bezemisyjne, są też chętnie instalowane przez użytkowników posiadających panele fotowoltaiczne, co w jeszcze większym stopniu obniża rachunki za prąd, a także podwyższa wartość samego budynku.

Źródło: PORT PC, Program Czyste Powietrze, twitter