Technologia Back Contact stanie się wiodącym rozwiązaniem w branży fotowoltaicznej

fotowoltaika

Określając swój plan działania w dziedzinie technologii, firma LONGi priorytetowo traktuje kwestię poprawy wydajności. Dla całego sektora fotowoltaicznego osiągnięcie maksymalnej wydajności przy niskich kosztach dzięki masowej produkcji i wysokiemu popytowi jest główną siłą napędową przyszłych inwestycji.

Zdjęcie autora: LONGi

LONGi

Producent modułów fotowoltaicznych
fotowoltaika

Podziel się

Dziś, w „erze terawata”, branża stoi w obliczu przełomowej zmiany technologicznej. W ciągu najbliższych 5–6 lat ogniwa słoneczne w technologii BC (Back Contact), znane ze swojej wysokiej wydajności i estetyki, szybko staną się głównym wyborem w sektorze fotowoltaicznym. Biorąc pod uwagę, że ich udział w rynku rośnie, mają one szansę stać się wiodącą technologią stosowaną w przypadku ogniw słonecznych z krzemu krystalicznego. 

Dlatego zdecydowaliśmy się włączyć szeroki zakres produktów w technologii ogniw słonecznych BC do naszego asortymentu. W pierwszej połowie 2023 r. rozpoczęliśmy masową produkcję opracowanych przez nas ogniw słonecznych HPBC (Hybrid Passivated Back Contact) i osiągnęliśmy już docelową wydajność i sprawność. Do końca 2023 r. zdolność produkcyjna HPBC wyniesie 30 GW, a większość całkowitej zdolności produkcyjnej firmy LONGi będzie w przyszłości zdominowana przez technologię ogniw słonecznych Back Contact.

Do tej pory kluczowymi wyzwaniami dla technologii ogniw słonecznych BC były niska wydajność i niewielka opłacalność. Nie tylko istotnie ulepszyliśmy technologię, a tym samym w dużej mierze poprawiliśmy wydajność masowej produkcji, ale także zmodyfikowaliśmy procesy produkcyjne i znacznie obniżyliśmy koszty, umożliwiając w ten sposób promocję technologii ogniw słonecznych BC na dużą skalę.

Baoshen Zhong, prezes firmy LONGi Green Energy Technology Co

Jestem głęboko przekonany, że technologie BC dają większe możliwości ciągłego zwiększania wydajności niż inne technologie. Przewiduję wręcz nieograniczony potencjał rozwoju. Technologia ta zrewolucjonizowała erę post-PERC (Passivated Emitter and Rear Contact).

Osiągnięcia LONGi

Udało nam się to osiągnąć również dzięki naszym bezprecedensowym i konsekwentnym inwestycjom w badania i rozwój. Od 2012 r. do pierwszej połowy 2023 r. dokonaliśmy inwestycji w badania i rozwój o łącznej wartości przekraczającej 2,5 mld EUR (20 mld CNY), co stanowi najwyższe wydatki na badania i rozwój w tej branży. Do 30 czerwca 2023 r. wydaliśmy i zatwierdziliśmy 2525 różnych patentów. 

Firma LONGi opracowała własne ogniwo słoneczne HPBC (Hybrid Passivated Back Contact), które jest alternatywną technologią BC, z przednią częścią pozbawioną materiałów zacieniających w postaci metalowych styków. Zapewnia to lepsze wychwytywanie fotonów, a tym samym wyższą wydajność konwersji. Technologia ta została opracowana przez zespół naukowy firmy LONGi i osiągnęła już komercyjną rentowność. 

Wraz z rozpoczęciem stosowania technologii ogniw słonecznych BC (Back Contact) LONGi planuje dalsze ulepszanie tej zastrzeżonej technologii HPBC. Na obecnym etapie rozwoju nasze ogniwa słoneczne Back Contact już teraz wyróżniają się wzorcową wydajnością konwersji, wynoszącą ponad 25% w produkcji masowej.

Dzięki wspomnianej już zoptymalizowanej strukturze technologia ogniw słonecznych HPBC znacznie poprawia absorpcję światła i możliwości konwersji fotowoltaicznej, co skutkuje zdecydowanie lepszą mocą wyjściową modułu. W listopadzie 2022 r. wprowadziliśmy na rynek moduł Hi-MO 6 oparty na tej technologii, ze średnią wydajnością konwersji modułu wynoszącą do 23,3% w produkcji masowej.

Ponadto produkty w technologii BC wyznaczają również nowe standardy pod względem estetyki i mogą być wykorzystywane do różnych zastosowań,
w szczególności w przypadku prężnie rozwijającej się obecnie fotowoltaiki rozproszonej. Zapewniają one wyjątkową zdolność adaptacji, a wraz ze wzrostem zapotrzebowania rynku zarówno na estetykę, jak i na długoterminową wydajność i niezawodność, zwłaszcza w wymagających warunkach klimatycznych, ich sukces rynkowy jest rzeczą pewną. 


Pan Baoshen Zhong jest prezesem firmy LONGi Green Energy Technology Co., Ltd. Jest uznanym ekspertem w dziedzinie materiałów magnetycznych i od wielu lat zajmuje się badaniami naukowymi. Jego praca była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana. Otrzymał m.in. tytuł finalisty w konkursie „10 Najlepszych Chińskich Gospodarczych Osobistości Roku” (2016) i wyróżnienia w konkursach „10 Najlepszych Gospodarczych Osobistości w Nowym Przemyśle Energetycznym” (2017) oraz „Chińska Energetyczna Osobistość Roku” (2017).

Zdjęcie autora: LONGi

LONGi

Producent modułów fotowoltaicznych