Również w ubiegłym roku Trina Solar pochwaliła się wydajnością swoich produktów wykonanych w tej technologii – ogłoszono wtedy rekord wydajności na poziomie 21,25%. W październiku 2015 o swoich sukcesach informowała też firma Neo Solar Power.

Czy może 2016 rok będzie dla tej technologii przełomowy?
Wydawać się dzisiaj może, wiedząc, że kilka czołowych producentów stawia na takie właśnie technologie – że w kolejnych latach technologia PERC będzie technologią „must have” dla wielu producentów, którzy chcą być konkurencyjni.
Pomimo technologii PERC liczy się oczywiście skala produkcji i pomimo wszystkich unowocześnień i nowych technologii firma, która może utrzymać konkurencyjność i dobry poziom to firma, która jest w stanie zaopatrzyć w swoje produkty klientów – coraz bardziej wymagających. Takie ogłoszenia o kolejnych rekordach wydajności oczywiście też mają znaczenie – nie tylko dla wizerunku firmy – ale przede wszystkim dla zysków przyszłym użytkowników takich urządzeń. Technologia PERC według przedstawicieli branży powinna być traktowana jako narzędzie do ulepszania modułów, które może być stosowane na powszechnie używanych materiałach i narzędziach.

PERC, czyli technologia pasywacji emitera tylnej części ogniwa – zyskuje na popularności w branży fotowoltaicznej, ponieważ umożliwia zwiększenie efektywności standardowych ogniw krzemowych poprzez polepszenie zdolności absorpcji światła przez ogniwa, a wszystko dzięki warstwie dielektryka, który odbija każde światło docierające do dolnej warstwy płytki bez wygenerowania elektronu z powrotem w głąb ogniwa. Poprzez to odbicie, fotony w zasadzie, mają drugą szansę na wytworzenie prądu. Ograniczona jest również liczba metalowych styków, które są zastępowane przez warstwę pasywną pokrywającą całą tylną powierzchnię ogniwa.

Jak donoszą media zagraniczne, przygotowując tematyki spotkań branżowych, wśród preferowanych tematów najczęściej pojawiała się właśnie technologia PERC – taka sytuacja ma miejsce pomimo, iż oficjalnie już mówi się, że technologia PERC to nowy standard produkcji masowej na przyszłe 12-18 miesięcy.
Czołowi producenci wychodzą jednak w swoich propozycjach do dyskusji dużo dalej – co dalej po PERC? Sporo mówi się o modyfikacji laserów do tej technologii. Lasery używane na liniach produkcyjnych są kluczowym elementem wykonywania otworów i ścieżek właśnie w technologii PERC.
Opracowane na podstawie: PV Tech