Innowacyjność to element, który napędza rynek i podnosi konkurencyjność przedsiębiorstw. Nowe technologie sprawdzają się w każdej branży, a energetyka nie jest tu wyjątkiem. Część technologii wykorzystywanych w przestrzeni kosmicznej, przyjęła się także w energetyce zarówno konwencjonalnej jak i niekonwencjonalnej. Jakie to technologie?

Energetyka wiatrowa

Przykładami technologii, które zostały stworzone na potrzeby sektora kosmicznego, ale mogą być wykorzystywane również w energetyce, są systemy wizyjne i pomiary 3D. Dzięki nim możliwa jest laserowa kontrola stanu turbin wiatrowych. Zastosowanie systemów pomiaru trójwymiarowego pozwala na precyzyjne określenie ubytków i niedokładności mechanicznych w korpusach przekładni turbin wiatrowych. Z kolei zestaw skanerów 3D umożliwia zaawansowaną optymalizację procesu remontowego oraz prowadzenia prac serwisowych.

Optymalizowanie procesu serwisowania w taki sposób może przełożyć się na realne oszczędności. Farma wiatrowa, która składa się z 50 turbin, może zaoszczędzić nawet do 200 tys. zł rocznie. Firmy wykorzystujące te technologie to między innymi: Zakłady H. Cegielski czy spółki kapitałowe PGE.

Termowizja

Wykorzystywane między innymi w termowizji termometry na podczerwień, zostały opracowane przez NASA, w celu badania temperatury odległych gwiazd, przy pomocy specjalnych czujników podczerwonych. Szybki i dokładny pomiar temperatury, pomaga wykryć i wskazać, gdzie występują problemy z temperaturą, potrafi wskazać gorące lub zimne punkty wraz z ich dokładną temperaturą, a tym samym przyczynić się do obniżania rachunków za energię.

Energetyka konwencjonalna

Z doświadczeń zaczerpniętych w kosmosie, może także korzystać energetyka konwencjonalna. Przykładowo, zminiaturyzowany układ optyczny, może być zamontowany na dronach i wykorzystywany np. w detekcji wycieku gazów, monitorowaniu stanu sieci energetycznych lub kopalni odkrywkowych. Polska firma działająca w sektorze kosmicznym Scanway, opracowuje technologię monitorowania składu węgla w kopalniach z użyciem technologii stosowanej przez NASA na Marsie.

Źródło innowacji

Duże znaczenie dla przepływu technologii między różnymi sektorami przemysłu ma ich otwartość na nowe rozwiązania, nawet jeśli nie mają dokładnego przełożenia, a wymagają odpowiedniego zaadaptowania i przygotowania indywidualnych ich aplikacji.

Źródłem innowacji dla branży energetycznej mogą być rozwiązania tworzone przez firmy działające w różnej skali i w różnych sektorach rynku. Jako przykłady firm wspierających innowacje w energetyce można podać PGE Ventures, inkubator technologiczny InnVento od PGNiG, czy Enspiron od Energi.

Czerpanie inspiracji z innych branż być może nie bardzo powszechne, ale na pewno może być przydatne. O tym, że korzystamy z kosmicznych wynalazków, często nawet nie wiemy, tak jak w przypadku podanych na początku czujników dymu, czy mleka modyfikowanego. Okazuje się, że energetyka także niektóre rozwiązania zaczerpnęła z przestrzeni kosmicznej, a skoro coś działa, to znaczy że jest dobre!

Źródła: Scanway, gadzetomania.pl, infopomiar.pl

Redakcja GLOBEnergia