O pompy ciepła z bezpośrednim parowaniem, o programy dotacyjne w łódzkim i o wymagania klientów pytamy Krzysztofa Mrowińskiego z firmy ECOKomfort.

 

Zainteresowanie odnawialnymi źródłami ciepła z roku na rok większe. Podobnie wiedza na ten temat – z roku na rok wzrasta. Jeszcze kilka lat temu mało kto wiedział co to jest pompa ciepła, a dzisiaj w zasadzie, każdy kto buduje dom, lub zmienia źródło jego ogrzewania, pyta o pompę ciepła. W moim rejonie działania tzn. w województwie łódzkim i wielkopolskim, większość zapytań, które otrzymuję, to zapytania o gruntowe pompy ciepła.

Moja firma ECOKomfort jako autoryzowany koncesjoner marki SOFATH, oferuje głównie rozwiązania oparte na PC z bezpośrednim odparowaniem pod nazwą Caliane (grzanie+cwu) i nie ukrywam, że to jest naszym wiodącym tematem, który głównie polecamy swoim klientom. Oferujemy też pozostałe rozwiązania z szerokiej gamy produktów marki SOFATH w tym pompy ciepła typu: powietrzne/woda (grzanie+chłodzenie+cwu pod nazwą Lizea) jak i gruntowe pompy ciepła glikolowe czy rozwiązania geotermalne typu woda/woda (pod nazwą Termeo – grzanie+chłodzenie+cwu). Pompy ciepła to oczywiście nie wszystko, najważniejszy  jest prawidłowy dobór dolnego źródła – czy sondy pionowe a może kolektor poziomy.

Rozterki klientów to:  czy zamontować powietrzną pompę ciepła bo tańsza, czy może gruntową droższą, bo stabilniejsze warunki jej pracy. Jeśli gruntowa to pionowe odwierty, a może kolektor poziomy i bezpośrednie parowanie.  Dużo zależy od nas – instalatorów, którą technologię zaproponujemy po wywiadzie z klientem. Wiadomo, że nie zawsze i nie wszędzie będzie można wykonać instalację w oparciu o rozwiązanie glikolowe, nie wszędzie możemy robić odwierty, nie wszędzie też możemy położyć kolektory poziome, nie wszędzie też da sobie radę powietrzna pompa ciepła.


POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i czytaj miesięcznik za darmo!

appstore        google play


Bezpośrednie parowanie daje sobie radę prawie w każdych warunkach, w terenie podmokłym czy suchym, z kolektorem pionowym czy poziomym dlatego, że w dolnym źródle pracuje czynnik chłodniczy – gaz skroplony R-410A, który przechodzi tam przemianę fazową z cieczy w gaz – to po pierwsze. Po drugie bezpośrednie parowanie w pompie ciepła eliminuje nam jeden wymiennik, co podnosi sprawność pompy ciepła i jej wydajność a w efekcie końcowym uzyskany wynik ekonomiczny przy jej eksploatacji jest korzystniejszy. Technologia bezpośredniego parowania nie potrzebuje – w porównaniu do rozwiązań glikolowych – pomp obiegowych o znacznej mocy elektrycznej, które pompują glikol przesyłając go do dolnego źródła. Jako koncesjoner marki SOFATH POMPY CIEPŁA model Caliane typu bezpośredniego parowania/woda montuję praktycznie w 90% swoich inwestycji z powodzeniem od kilku lat.  Osobiście uważam, że na tą chwilę, to najlepsze rozwiązanie w technologii pomp ciepła.

Klientów należałoby podzielić na tych, którzy mają wybudowane domy i na tych, którzy dopiero je będą budować. Mówię o klientach indywidualnych, bo większość takich zapytań mam od nich. Jeżeli klient przychodzi z projektem domu, który dopiero powstanie, to sprawa jest prosta, gdyż można tak poprowadzić całą inwestycję, by na poszczególnych etapach budowy domu, znaleźć dla niego oszczędności, które przeznaczyć może na zakup pompy ciepła kupując to  urządzenie prawie w cenie kotłów stałopalnych.

Temat dyskryminacji pomp ciepła – to kolejny problem, który bezpośrednio mnie dotyka jak i przyszłych klientów.  Kłopot jest taki, że pompy ciepła na dzień dzisiejszy są drogimi urządzeniami w porównaniu do kotłów gazowych, olejowych czy na biomasę. Plusem  w województwie łódzkim jest dofinansowanie, które jest dosyć znaczne. To, że mamy dużą pulę pieniędzy w porównaniu do innych rejonów Polski, nie oznacza wcale, że wszyscy ją otrzymają i wcale nie oznacza, że tych urządzeń  więcej się sprzedaje. Jeśli chodzi o dofinansowania – wszystko zależy od programów dofinansowujących te urządzenia. Osobiście uważam, że powinny być programy wyodrębnione promujące tylko OZE. Ostatecznie to i tak klient decyduje czy kupi pompę ciepła czy inne urządzenie w kredycie z dofinansowaniem, czy za gotówkę, bo są i tacy. Większość klientów takiego wsparcia finansowego oczekuje i szuka.  Ja osobiście zakładam, że ten rok będzie w tym temacie rokiem przełomowym.  A jak będzie? – czas pokaże.

Krzysztof Mrowiński,  ECOKomfort
Źródło: GLOBEnergia