Wykorzystanie podhalańskich zasobów  wód geotermalnych głownie do celów ciepłowniczych stanowi ważny aspekt ochrony środowiska na tym obszarze, jest także korzystne dla mieszkańców Zakopanego i sąsiednich miejscowości.

Jednak gospodarcze zastosowanie wód geotermalnych budzi największe uznanie, ponieważ stanowi wyjątkową atrakcję turystyczną. Dzieje się to za sprawą wykorzystania gorących wód z głębi ziemi do celów rekreacyjnych i balneoterapeutycznych w termalnych kompleksach basenowych i SPA.
 

Po polskiej stronie Tatr funkcjonują już cztery tego typu obiekty. Podhalańskie kompleksy termalne mogą poszczycić się europejskimi standardami usług. Miejscowości, w których realizowane są projekty związane z geotermią, m.in.: Bukowina Tatrzańska, Bańska-Niżna, Szaflary, Zakopane, Białka Tatrzańska, stanowią dobry przykład na to, że wykorzystanie wód geotermalnych przyczynia się do ochrony środowiska przyrodniczego, wzrostu atrakcyjności turystycznej całego regionu oraz daje impuls do rozwoju regionalnej gospodarki.

 

 

121 termpodh2

 

 

BUKOVINA Terma Hotel Spa jest swoistym centrum rekreacyjno-uzdrowiskowo- rehabilitacyjnym, ośrodkiem odnowy biologicznej, odznaczonym w 2011 roku godłem Teraz Polska oraz w 2010 roku lokalnym certyfikatem jakości Marka Tatrzańska. W Termie BUKOVINA goście mają do dyspozycji aż 12 basenów: sześć niecek wewnętrznych i sześć zewnętrznych z niskozmineralizowaną wodą termalną o temperaturze w granicach 28–36oC, a także osiem rożnych saun.

 

 

121 termpodh3

 

 

W centrum BUKOVINA Club Spa & Wellness można skorzystać z bogatej oferty masaży i usług kosmetycznych. Ponadto ośrodek termalny oferuje także zajęcia ruchowe – aquaaerobic i nordic walking. Kolejnym dowodem na kompleksowość usług rekreacyjnych jest działanie obiektów gastronomicznych – restauracji, karczmy góralskiej i małej, letniej gastronomii przy basenach. Poniżej zamieszczamy wywiad przeprowadzony przez autorkę artykułu z Edwardem Kuchtą – Członkiem Zarządu Bukowiańskiego Towarzystwa Geotermalnego.

 

 

Karolina Smętkiewicz
GLOBEnergia

 Zobacz więcej na temat basenów geotermalnych