„Tesla Network” – przyszłość transportu?

Zdjęcie autora: Maciej Janiszkiewicz

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia

Czy car-sharing jest przyszłością samochodów elektrycznych?

Samochód elektryczny ma swoje plusy - potrafi być szybki, tani w eksploatacji i ekologiczny. Niestety, są one trudno dostępne ze względu na wysoką cenę. Z tego powodu coraz częściej mówi się, że należy zmienić schemat dystrybucji tych pojazdów. Zamiast tylko sprzedawane, powinny też być dostępne pod wynajem. Okazuje się, że taką funkcję ma już niedługo wprowadzić Elon Musk. Planowana przez niego sieć wynajmu samochodów elektrycznych "Tesla Network" ma zrewolucjonizować transport miejski.

Przede wszystkim, Musk planuje udostępnić taką możliwość dopiero wtedy, gdy będzie w stanie stworzyć całkowicie autonomiczny pojazd. W takiej sytuacji wynajmowane samochody będą efektywnie przewozić pasażerów bezpośrednio, niczym inteligentne taksówki.

Właściciel koncernu Tesla rozumie, że krytyczną rolę w funkcjonowaniu takiej sieci będzie odgrywał koszt. Elon Musk obiecuje, że wykorzystanie jego pojazdów będzie tańsze od podróży komunikacją miejską. W ten sposób klienci Tesli otrzymają dostęp do komfortowego, taniego i szybkiego transportu.

źródło: Tesla

Na obecny moment trudno powiedzieć, kiedy te zapowiedzi zostaną zrealizowane. Według Elona Muska, wywiązanie się z nich jest jedynie kwestią czasu. Na obecną chwilę CEO Tesli twierdzi, że jego pierwszy autonomiczny pojazd zostanie przedstawiony pod koniec obecnego roku. Trudno powiedzieć, na ile realne są te zapewnienia. Choć Muskowi wielokrotnie udawało się osiągać wcześniej założone cele, to bardzo często odbywało się to ze sporym opóźnieniem. Tak było chociażby w przypadku planów dotyczących produkcji Modelu 3, które zostały zrealizowane z ponad półrocznym opóźnieniem.

Jeżeli wszystko pójdzie po jego myśli, pierwszy całkowicie autonomiczny samochód Tesli zostanie udostępniony za dwa lata.

Tymczasem już obecnie można zauważyć, że Tesla będzie musiała zmierzyć się z konkurencją innych marek, które też planują zająć się car-sharingiem pojazdów elektrycznych.

W tej kwestii swoje plany przedstawił niedawno Volkswagen. Już w następnym roku ma on stworzyć platformę do car-sharingu swoich aut elektrycznych na terenie Niemiec. W 2020 ma ona rozprzestrzenić się na większe miasta w Europie, Ameryce Północnej i Azji.

Źródła: Volkswagen, Electrek.com

Zobacz również