Tesla otwiera gigafabrykę fotowoltaiczną we Francji!

Tesla chwali się nową inwestycją. We francuskim Fos-Sur-Mer powstanie gigafabryka modułów fotowoltaicznych. Koncern uważa to za przełomowy moment dla odrodzenia europejskich mocy wytwórczych. Inwestycja ma zmienić zasady gry na europejskim rynku fotowoltaicznym i ograniczyć napływ modułów z Azji.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Podziel się

  • Ma to być największa fabryka modułów fotowoltaicznych w Europie. Inwestycja zostanie zrealizowana we Francji. Co ciekawe o podobny projekt od lat zabiegał prezydent Macron. Czy tym razem dogadał się z Muskiem?
  • Produkcja w gigafabryce ma wykorzystywać AI do optymalizacji procesów produkcyjnych.
  • Moce wytwórcze mają być na tyle duże, by oprócz zaspokojenia europejskich potrzeb, można było również eksportować ten rodzimy produkt. 

Inwestycja w przyszłość Europy

Inwestycja ta stanowi znaczący krok w zaangażowaniu kontynentu w produkcję zrównoważonych źródeł energii i innowacje technologiczne w branży fotowoltaicznej – tak swoją nową fabrykę opisuje Tesla. Projekt idealnie wpisuje się w unijne założenia odrodzenia lokalnej produkcji. Wszelkie działania w obszarze transformacji energetycznej są podwójnie ważne. Poza próbą zmian na rynku zdominowanym przez azjatyckich producentów pojawia się wątek niezależności energetycznej. Ulokowanie wspomnianej fabryki w Europie polepsza perspektywy na wykorzystywanie podzespołów z rodzimej produkcji do budowy elektrowni. Ponadto każdy krok w stronę rozwoju gospodarczego starego kontynentu jest na wagę złota.

Dla regionu Fos-Sur-Mer uruchomienie fabryki oznacza nowe miejsca pracy. Będą potrzebni zarówno doświadczeni inżynierowie, jak i pracownicy fizyczni. Jednocześnie produkcja na miejscu ma zmniejszyć ślad węglowy fotowoltaiki wynikający z importu ze wschodu. 

Superchargery od Tesli zmieniły obraz elektromobilności w Europie. Czy to samo czeka branżę fotowoltaiczną?

Ma zrobić różnicę

Tesla przyzwyczaiła nas do skali swoich przedsięwzięć. Dlatego nikogo już nie dziwi, że nawet otwarcie fabryki przebiega na swój specyficzny sposób. Jak zapewnia producent, nie będzie to zwykła fabryka, a gigafabryka. Co to dokładnie znaczy?

Gigafabryka to wielkoskalowy obiekt przemysłowy przeznaczony do masowej produkcji. Termin został spopularyzowany przez firmę Tesla, Inc. Ogólnie odnosi się do produkcji akumulatorów i pojazdów elektrycznych, ale coraz częściej jest także stosowany do opisu produkcji modułów słonecznych i innych technologii odnawialnych – podano w komunikacie.

Tesla nie kryje, że głównym celem planowanego przedsięwzięcia jest wywarcie wpływu na obraz europejskiego OZE. Gigafabryka Fos-Sur-Mer ma znacznie wesprzeć dostępne moce produkcyjne 

Najnowocześniejsza linia produkcyjna w Europie

Fabryka zostanie wyposażona w najnowocześniejsze technologie produkcyjne. Oprócz oczywistej już automatyzacji procesów produkcyjnych ma się również pojawić sztuczna inteligencja. Połączenie tych dwóch aspektów ma pozwolić na maksymalne przyspieszenie prędkości produkcji i obniżenie kosztów, co końcowo przekłada się na tanią i dostępną fotowoltaikę dla każdego Europejczyka. To nie wszystko. Tesla zaznacza, że produkcja ma być na tyle duża, by pozwolić na eksport produktów.

Źródło: Tesla Mag

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia