Musk zbuduje kolejne fabryki Gigafactory. Jedna z nich stanie w Niemczech.

Gigafactory to fabryki baterii, należące do amerykańskiej marki Tesla. Jakiś czas temu producent samochodów elektrycznych ogłosił, że do zrealizowania swoich planów firma będzie potrzebowała całego litu dostępnego na Ziemi. Rzeczywiście, fabryki te mogą pochwalić się ogromną produkcją. Elon Musk zakłada, że jego Gigafactory w USA będzie w finalnej fazie wytwarzać 35 GWh ogniw li-ion rocznie.

Tymczasem ostatnio coraz częściej pojawiają się informacje o tym, że Tesla nie nadąża z produkcją swoich pojazdów. W tej sytuacji Elon Musk zamierza budować kolejne Gigafactory, które pomoże całkowicie pozbyć się kolejek na zakup jego pojazdów.

Niedawno CEO Tesli ogłosił, że kolejne Gigafactory powstanie w Chinach. Po negocjacjach z tamtejszym rządem ustalono, że fabryka ogniw zostanie wybudowana w strefie wolnego handlu miasta Shanghai. Początkowy kapitał przedsięwzięcia to niemal 15 milionów dolarów.

Znalezione obrazy dla zapytania gigafactory

Co ciekawe, Musk planuje też obiekty tego typu w Europie. Choć w teorii Tesla posiada już fabrykę w holenderskim Tilburgu, to służy ona jedynie do „końcowego montażu”. Tym razem Musk planuje utworzenie pełnoprawnego Gigafactory, który pozwoli mu na dobre zadomowić się na europejskim rynku elektryków.

Zaraz po tym, jak CEO Tesli ogłosił zamiar budowy kolejnego Gigafactory, kilka państw europejskich zaczęło prześcigać się w ofertach, które miałyby do nich ściągnąć amerykańskiego biznesmena. Wśród nich były m.in. Francja, Hiszpania, Niemcy, Portugalia i Holandia. Trudno się temu dziwić. W Sparks, gdzie stanęło pierwsze Gigafactory, region doznał prawdziwego rozkwitu ekonomicznego. Można to łatwo zauważyć na przykładzie cen mieszkań – od czasu budowy obiektu Muska, wzrosły one średnio o 42%. Zgodnie z planami właściciela Tesli, obiekt w swojej finalnej formie ma zatrudniać 10 tysięcy pracowników, jednak już w obecnej fazie zatrudnienie liczone jest w tysiącach.

Kolejne Gigafactory ma stanąć w Niemczech – jak to ujął Musk – „prawdopodobnie blisko granicy francusko-niemieckiej, blisko krajów Beneluxu”.

Źródło: Electrek

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor GLOBEnergia