Tesla Powerwall – kiedy ten domowy akumulator energii będzie mozna dostać w Polsce?

Fot. teslamotors.com

 
Tesla Powerwall to domowy akumulator, który w okresach niskiego zużycia energii elektrycznej przez gospodarstwo domowe ładowany jest za pomocą energii wytworzonej w tym czasie przez moduły fotowoltaiczne i nie wykorzystanej na bieżące potrzeby domowników. Zmagazynowana w akumulatorze energia jest zużywana w okresach wieczornych – otóż Tesla Powerwall jest szczególnie polecany gospodarstwom, w których domownicy większość dnia spędzają poza domem (praca, szkoła), a wieczór staje się kulminacją ich potrzeb energetycznych. Zautomatyzowany, kompaktowy i łatwy w instalacji Powerwall pozwala maksymalizować zużycie energii słonecznej na potrzeby własne. 
 
Jak możemy przeczytać na stronie internetowej Tesli, urządzenie zostało nazwane pewnego rodzaju pomostem pomiędzy szczytową produkcją energii a szczytowym zapotrzebowaniem na energię, pozwalając tym samym korzystać z fotonów dokładnie wtedy, kiedy są one nam potrzebne. Dodatkowo producent zachęca nas do niezależności energetycznej, zalecając łączenie paneli słonecznych z jedną lub większą ilością baterii domowych Powerwall i pozostanie niezależnym od sieci elektrycznej. Ponadto, poprzez rozpowszechnianie Tesla Powerwall promowana jest idea zeroenergetyczności – „Twój dom produkuje tyle energii, ile zużywa, ale nadal jest podłączony do sieci energetycznej, żeby korzystać z niej w okresach wysokiego zapotrzebowania na energię” – czytamy u producenta. 
 
Czego możemy spodziewać się w Polsce?
 
Jak udało nam się dowiedzieć, hybrydowy system falownika firmy Fronius (hybrydowy, ponieważ pełni rolę zarówno falownika fotowoltaicznego jak i falownika do baterii), który będzie zaprojektowany dla Powerwalla, będzie różnił się od standardowego pakietu hybrydowego dla Fronius Solar Battery Package (sygnowany przez Froniusa bank akumulatorów). 
 
W Polsce już w trzecim kwartale 2016 roku będziemy mieli możliwość zakupu Tesla Powerwall o pojemności 6,4 kWh właśnie w firmie Fronius, która jest jednym z partnerów Tesli w zakresie dystrybucji systemów magazynowania energii. Powerwall będzie wymagał zakupienia inwerterów Fronius Symo Hybrid z oznaczeniem Powerwall oraz Fronius Smart Meter Powerwall, czyli inteligentnego licznika dwukierunkowego firmy Fronius. 
 
Jednak w przypadku chęci zakupu Tesla Powerwall z zewnętrznego źródła, konieczny będzie również zakup produktu Fronius Care Package Powerwall, który będzie zawierał aktywację systemu monitoringu (Solar.web classic), usługę zarządzania gwarancją oraz naprawami, a także usługę zdalnej diagnostyki systemu.
 
Zgodnie z gwarancją Tesli, gwarancja na Powerwalla zakupionego w firmie Fronius będzie wynosiła także 10 lat.
 
Źródło: OEM Solar, GLOBEnergia Plus 3/2016


POBIERZ DARMOWĄ APLIKACJĘ MOBILNĄ GLOBEnergia Plus i czytaj cały artykuł już dziś!

appstore        google play