Firma Palo Alto, którą zarządza Elon Musk ulepszyła swoją ofertę akumulatorów wielkoskalowych dzięki nowemu produktowi.

Kolejny sukces i nowy produkt jest efektem produkowanych i oferowanych wcześniej modeli magazynów energii serii PowerPack, czy PowerWall.

Z informacji opublikowanej na stronie internetowej Tesli wynika, że nowy magazyn energii jest przewidziany na instalacje wielkoskalowe. Dostarczany jest klientowi na miejsce w pełni zmontowany.

Każdy Megapack jest dostarczany prosto z fabryki Gigafactory w jednej obudowie. W niej znajdują się moduły akumulatorowe, dwukierunkowe falowniki, system zarządzania temperaturą, główny wyłącznik prądu zmiennego i elementy sterujące.

Megapack może współpracować z instalacjami o mocy do 250 MW i osiągać pojemność 1 GWh. Deklarowany czas oczekiwania na produkt to maksymalnie trzy miesiące. Czas montażu jest znacznie szybszy niż dotychczasowe rozwiązania.

Źródło: Tesla

Twórcy twierdzą, że udoskonalili produkt tak, że aktualnie zapewnia on 60% wzrost gęstości energii. To udało się osiągnąć po udanym wykorzystaniu swojego magazynu energii serii Powerpack i dzięki doświadczeniom z innych realizowanych już biznesowych systemów magazynowania energii. Za przykład przedstawiają projekt magazynu energii 100 MW / 129 MWh w Hornsdale Power Reserve w Południowej Australii zrealizowany w grudniu 2017 roku.

Prezentując Megapack twórcy wyliczają jego zalety, a wśród nich możliwość podpięcia bezpośrednio do urządzeń do przetwarzania energii słonecznej, a także ciekawy interfejs AC.

Źródło: Tesla

Zautomatyzowany handel energią

Megapack połączony jest z platformą monitorowania i kontroli Powerhub. Może być zintegrowany z innymi programami, np. programami automatycznego uczenia się, analizowania efektu skali dla automatycznego handlu energią.

Firma Palo Alto, przy okazji prezentacji nowego produktu chwali się również instalacją urządzeń do magazynowania energii na małą skalą o łącznej pojemności ponad 1 GWh w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Mowa tu o takich produktach jak Powerpack i Powerwall.

Opracowano na podstawie www.pv-magazine.com

Redakcja GLOBEnergia