Tesla Motors wydała oświadczenie o zawarciu umowy dotyczącej przejęcia niemieckiej firmy Grohmann Engineering, która specjalizuje się w automatyzacji procesów produkcyjnych. Grohmann Engineering zmieni nazwę na Tesla Grohmann Automation. Tesla przewiduje powstanie 1000 nowych miejsc pracy dla inżynierów i techników w Niemczech przez następne dwa lata.

tesla proces produkcyjny

Automaty przemysłowe budujące Model S w fabryce Tesli w Fremont, Kalifornia, źródło: Forbes

Dyrektor ds. technicznych Tesli – JB Straubel – wyjaśnia, że Tesla współpracowała z Grohmann przez ostatnie kilka miesięcy i okazało się, że obie firmy świetnie się uzupełniają, wspólnie wiele osiągnęły, jeśli chodzi o udoskonalenia procesów automatyzacji i stwierdziły, że mogą osiągnąć znacznie więcej, łącząc się w jedną firmę.

Tesla nie ujawniła kosztów związanych z kupnem firmy, jak również warunków umowy. Z uwagi na to, że Grohmann jest przedsiębiorstwem prywatnym, publiczna informacja finansowa, wymagana w przypadku firm notowanych na giełdzie, nie jest dostępna.

Przewiduje się, że niemiecka firma pomoże Tesli podnieść wielkość produkcji, jak również jej jakość, jednocześnie redukując koszty. Tesla stawia sobie za cel wyprodukowanie 500 tys. pojazdów elektrycznych rocznie do 2018 roku. Zamierza wytworzyć w sumie od 80 tys. do 90 tys. samochodów w 2016 roku, przy czym 50 tys. ma być wyprodukowane w drugiej połowie roku.

Tesla ma nadzieję, że proces przejęcia Grohmann Engineering dobiegnie końca na początku 2017 roku. Firma nadal będzie zarządzana przez CEO Klausa Grohmanna, zaś obecne zakłady w   kraju związkowym Nadrenia – Palatynat wciąż będą służyć jako baza początkowa dla Tesla Advanced Automation.

Opracowano na podstawie: PV Magazine, The Guardian, TechCrunch

Zdjęcie główne: Auto Express