Tesla reklamuje solarne dachówki ale jeszcze ich nie produkuje

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

tesla, solar roof,

Elon Musk – CEO Tesli –  twierdzi, że dach skonstruowany z takich dachówek może przetrwać nawet 3 razy dłużej niż tradycyjne dachy.

Firma będzie korzystać z wysokosprawnych ogniw fotowoltaicznych dostarczanych przez Panasonica, pokrytych warstwą koloru i hartowanego szkła dla przedłużenia ich żywotności. Tesla podaje, że ich system może osiągać 98% sprawności tradycyjnego ogniwa fotowoltaicznego.

Teraz, Tesla informuje o tym, że produkcja tych luksusowych produktów BIPV rozpocznie się w połowie 2017  roku, ale na oficjalniej stronie już pojawiła się informacja o zapisach na te produkty.

W ubiegły piątek, Elon Musk, ujawnił, że firma rozpocznie proces składania zamówień na te produkty już w kwietniu. Wiadomość została przekazana zainteresowanym za pośrednictwem Twittera.

W związku z tym wciąż pozostaje wiele pytań bez odpowiedzi. Jeżeli rzeczywiście produkcja dachówek rozpocznie się w połowie roku 2017, to oznacza to, że firma powtórzy strategię sprzedaży ze sprzedaży samochodu – modelu Tesla 3. Wtedy również prowadzono zapisy na egzemplarze, których jeszcze nie wyprodukowano.

Tym sposobem, Elon Musk po raz kolejny tworzy tajemniczą atmosferę wokół swoich produktów, robiąc tym samym medialny szum i reklamę.

Podobnie jak samochody Tesli, Solar Roof to będzie luksusowy produkt. Sam Elon Musk stwierdził jednak, że Solar Roof będzie prawdopodobnie kosztować mniej niż produkcja i montaż zwykłego dachu, bez funkcji generowania energii elektrycznej.

Typy dachów, które zaprezentował Musk są zaprojektowane w taki sposób, by naśladować wysokiej klasy materiały dachowe, takie jak: płytki z terakoty, płytki łupkowe, gont oraz gładkie szkło. Powyższe materiały są droższe niż jeden z najbardziej popularnych w Ameryce Północnej materiałów – gont asfaltowy.

Zatem wymiana dachu pokrytego takim gontem będzie kosztowna. Niemniej dla posiadaczy dachów z wysokiej klasy materiałów wymiana może być opłacalną opcją.

Warto wiedzieć, że prototypy solarnych dachówek są o 2% mniej wydajne pod względem konwersji światła słonecznego niż istniejąca już technologia paneli słonecznych SolarCity. Elon Musk poinformował, że solarny dach został zaprojektowany w taki sposób, by wytrzymać oddziaływanie różnych czynników środowiskowych, takich jak: wiatr czy opady atmosferyczne.

Dachy solarne będą tworzone według odpowiednich standardów, które obejmują efektywność energetyczną, wodoodporność, bezpieczeństwo przeciwpożarowe, wytrzymałość na działanie wiatru, śniegu oraz gradu. Ponadto Musk twierdzi, że w niektórych płytkach można umieścić elementy grzewcze, które będą działać na zasadzie odmrażacza, co pozwoli na stopienie śniegu na dachu.

Solarne dachy to całkowicie nowatorski projekt, co prawdopodobnie oznacza, że dekarze będą musieli przejść specjalne szkolenie, dotyczące instalacji dachówek. Ciekawe, czy firma będzie chciała w jakiś sposób kontrolować proces instalacyjny. Żadne szanujące się przedsiębiorstwo nie chce, by jego produkty zyskały złą reputację z powodu niewłaściwie wykonanej pracy instalacyjnej.

Źródło: pv-magazine.com, globenergia.pl

Zdjęcie głównie: tesla.com