W Gigafactory rozpoczęto produkcję cylindrycznej baterii litowo-jonowej „2170”, która została zaprojektowana przez Teslę i Panasonica, będącego jednocześnie operatorem fabryki. Firmy twierdzą, że 2170 to wysoka wydajność przy niskich kosztach produkcji w obudowie, która sprawia, że nadaje się do wykorzystania zarówno w produktach akumulatorowych, jak i pojazdach elektrycznych. 4 stycznia 2017 r. rozpoczęto produkcję baterii na potrzeby Powerwall 2 i Powerpack 2, produkcja do wykorzystania w Modelu 3 Tesli rozpocznie się w drugim kwartale roku i potrwa do 2018 roku.

Gigafactory po zakończeniu budowy zajmie powierzchnię ponad 900 000 m2, co uczyni ją największą na świecie fabryką. Budowa obiektu odbywa się etapami tak, aby w ukończonych już sekcjach mogła trwać produkcja, a budynek jednocześnie się rozrastać. W tej chwili Gigafactory to ponad 175 000 m2 powierzchni, na których mieści się ponad 450 000 m2 powierzchni produkcyjnej na kilku piętrach, ukończonych zostało poniżej 30%. Tesla do końca 2018 r. planuje rozwinąć produkcję baterii do sumarycznego poziomu 35 GWh rocznie, co jest równe prawie aktualnej globalnej łącznej zdolności produkcyjnej akumulatorów. W szczycie produkcji firma planuje zatrudniać 6 5000 pracowników. Pośrednio powstanie 20 – 30 000 miejsc pracy w okolicznych regionach.

Tesla Powerpack 2

Trwająca w Gigafactory w Nevadzie produkcja odbywa się również na potrzeby Powerpack 2, źródło: Tesla Motors

Gigafactory ma zaspokoić nie tylko rosnący popyt – w ujściu ilościowym, ale automatyzacja pracy i usprawnienie procesów w fabryce mają też wpłynąć na obniżenie kosztów produkcji i zmniejszenie liczby produkowanych wadliwych jednostek.

Tesla po przejęciu spółki weszła również w posiadanie Gigafactory SolarCity – fabryki ogniw i modułów fotowoltaicznych w stanie Nowy Jork. Buffalo Gigafactory też będzie prowadzona przez firmę Panasonic – Tesla prognozuje, że produkcja rozpocznie się tam latem 2017 roku.

Opracowano na podstawie: PV Magazine, Tesla Motors, TechCrunch

Zdjęcie główne, źródło: Tesla Motors

Katarzyna Cieplińska

Redaktor GLOBEnergia