Jak podała agencja Reuters, potentat w produkcji samochodów elektrycznych – Tesla, traci na każdym sprzedanym samochodzie ponad 4 tysiące dolarów. 

 

 
W ubiegłym tygodniu firma obniżyła dwoje cele produkcyjne na ten i na następny rok. Do końca br. będzie zbudowanych od 50 do 55 tys. aut. W II kwartale br. sprzedaż samochodów Tesli przekroczyła liczbę 11,5 tys. sztuk. Dla porównania amerykański koncern GM sprzedaje rocznie ok. 9 mln swoich samochodów.
 
Rynek na tę sytuację zareagował bardzo ostro. W ubiegły czwartek akcje firmy spadły o 9%. W piątek spadły o kolejne 2 punkty procentowe. Elton Musk poinformował inwestorów, że jego firma rozważa różne drogi zwiększenia kapitału, w tym sprzedaż akcji.
W drugim kwartale, koszty operacyjne i wydatki firmy na badania i rozwój wzrosły, podczas gdy średnie ceny sprzedaży modelu S spadły. Model S jest sprzedawany w kilku różnych wersjach, zaczynając od 106 000 $.
Dokonano też pewne czynności, zwiększające sprzedaż i zyski ze sprzedaży, zachęcając ludzi do płacenia więcej za swoje pojazdy. Oprócz udostępniania tańszych wersji modelu Tesla S, oferowane są również ulepszenia wydajności dla modeli S 85 i 85d za 5000 $.
 
Pomimo problemów finansowych Tesla Motors znajduje się na czele najbardziej innowacyjnych firm na świecie według rankingu Massachusetts Institute of Technology. Awansowała ona z drugiego miejsca, jakie zajmowała w ubiegłym roku, na czoło listy. Dla porównania koncern Google jest na 12 miejscu, a Apple na 16.
Ostatnio producent przedstawił nowy model Tesla 90 z bardziej pojemnym akumulatorem i lepszym przyspieszeniem.
 
Potencjał kryjący się w elektrycznych autach Tesli dostrzega także polski rynek. W lipcu br. koncern PKN Orlen poinformował, że na jego stacjach benzynowych działających w Niemczech uruchomione zostaną punkty ładowania baterii samochodów produkowanych przez Teslę. Orlen zapowiada, że obecnie trwają analizy dotyczące wprowadzenia testowych stacji ładowania Tesli w Polsce i w Czechach. Do końca br. mają zostać podjęte ostateczne decyzje w sprawie uruchomienia takich punktów.
Źródło: Reuters, Fot. Tesla Motors