Tesla potwierdziła, że prowadzone są rozmowy z chińskim rządem, dotyczące planów budowy i otwarcia fabryki w regionie Szanghaju.

Taki ruch ma pomóc firmie wypełnić obietnicę daną przez prezesa Elona Muska. Obiecał on, że firma będzie produkować 500 000 samochodów rocznie do 2018 roku. Fabryka w Chinach ma być sposobem na zwiększenie zdolności produkcyjnych tego producenta.

Oficjalne potwierdzenie, jakie firma złożyła w formie elektronicznej zakończyło kilkumiesięczne spekulacje. Taki ruch ze strony Tesli był przewidywany już od kilku miesięcy.

Tesla oficjalnie podała, że plany produkcji pojazdów elektrycznych w Chinach zostaną dokładnie sprecyzowane i podane do publicznej wiadomości do końca tego roku. Informacje o planach Tesli podane zostały przez Reuters.

„Tesla jest głęboko zaangażowana na rynek chiński. Nadal oceniane są potencjalne lokalizacje naszych zakładów produkcyjnych na całym świecie.”- podano w oświadczeniu sugerując, że firma chce zasilać lokalne rynki motoryzacyjne.

„Pomimo tego, że spodziewamy się zachować większość naszej produkcji w Stanach Zjednoczonych, to musimy utworzyć lokalne fabryki, aby zapewnić dostęp do naszych produktów na rynkach, które obecnie nie są przez nas obsługiwane.”- dodano.

Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jeszcze nic o tym, czy Tesla zmierza realizować projekt z lokalnym partnerem.

Tesla – po pierwsze produkcja w USA

Dzisiaj Tesla produkuje wszystkie swoje samochody w USA. Jeśli jednak firma chce zwiększyć produkcję do 500 000 pojazdów rocznie – czyli sześć razy więcej niż produkcja w 2016r  – i dotrzeć do większej liczby konsumentów w Europie i Azji, będzie musiała otworzyć fabryki bliższe klientom.

Fabryka w Chinach powinna teoretycznie pomóc Tesli sprzedawać więcej samochodów. Dzisiaj firma musi zapłacić 25-procentową marżę na samochody, które trafiają do Chin. To z kolei podnosi ceny samochodów.

Pogłoski o zbliżającym się kontrakcie z Chinami pojawiły się w kwietniu, po tym jak Musk złożył nieoczekiwaną wizytę w Chinach. Spotkał się wtedy z wicepremierem Wang Yangem.

Zaledwie miesiąc wcześniej Tesla ujawnił, że Tencent Holdings – chiński holding inwestycyjny wykupił 5% udziałów w spółce.

Podczas gdy USA nadal jest największym rynkiem Tesli, firma widzi w chińskim rynku duży potencjał do sprzedaży pojazdów elektrycznych. Wszystko dzięki temu, że Chiny stawiają na rozwój elektromobilności w świetle wysiłków zmierzających do poprawy jakości powietrza i obniżania emisji dwutlenku węgla.

My tymczasem czekamy na kolejne informacje w sprawie nowego pojazdu marki Tesla – Model Y! Tesla Model Y to mały, elektryczny SUV, który prawdopodobnie wyjedzie na drogi pod koniec 2019, lub w 2020 roku.

Źródło: Reuters, theverge.com

Redakcja GLOBEnergia