Tesla Motors Inc. dostarczy magazynów energii o pojemności 80 MWh (20 MW) do kalifornijskiego dostawcy energii – Southern California Edison. Jest to jedno z działań prowadzonych w szerszej skali na rzecz zapobiegania przerwom w dostawach energii elektrycznej poprzez zastąpienie paliw kopalnych akumulatorami litowo-jonowymi.

Analityk Bloomberg New Finance, Yayoi Sekine, mówi, że akumulatory wyprodukowane zostaną w rekordowym tempie – miesięcy zamiast lat. „Wskazuje to na dojrzałość zaawansowanych technologii, takich jak magazynowanie energii, które zalecane jest jako wiarygodny zasób w sytuacji awaryjnej.”

Zestaw Powerpacków Tesli, źródło: Tesla

Zestaw Powerpacków Tesli, źródło: Tesla

Z danych Bloomberg New Energy Finance wynika, że projekty zrealizowane zostaną w czasie krótszym niż 4 miesiące – podczas gdy średnio realizacja takiego zamówienia wyniosłaby 3,5 roku.

Akumulatory Tesli będą mogły zgromadzić wystarczająco dużo energii, aby przez jedną dobę zaopatrywać w energię elektryczną 2500 domów, jak podała firma. Jakkolwiek najistotniejsza jest szybkość, z jaką akumulatory zostaną rozmieszczone i rozpoczną pracę.

Transakcja wpisuje się w długoterminową wizję CEO Tesli – Elona Muska – na transformację z firmy koncentrującej się na produkcji samochodów elektrycznych do spółki z dziedziny czystej energii. Pod kątem pojemność energetycznej będzie to największy na świecie projekt magazynowania z wykorzystaniem akumulatorów litowo-jonowych na świecie, choć z danych Bloomberg New Energy Finance wynika, że nie na długo.

Rzecznik Tesli odmówił komentarza w sprawie wartości przeprowadzanej transakcji. Ze strony internetowej firmy wynika, że koszt 2 MW systemu magazynowania energii to około 2,9 mln $, a każdy projekt większy niż 2,5 MW musi być bezpośrednio negocjowany z firmą.

Wnętrze akumulatora Powerpack Tesli, źródło: Tesla

Wnętrze akumulatora Powerpack Tesli, źródło: Tesla

Naturalny wyciek gazu, który miał miejsce jesienią ubiegłego roku w pobliżu dzielnicy Porter Ranch w Los Angeles, doprowadził do uwolnienia tysięcy ton metanu, zanim w lutym 2016 roku został zamknięty. Souther California Edison i inni dostawcy realizują projekty, ponieważ aby obniżyć ryzyko blackoutów, nakazano instalację systemów magazynowania energii elektrycznej, aby gromadzić ją, gdy popyt jest niski i uwalniać zapasy, gdy popyt znacząco wzrasta – szczególnie w sezonie grzewczym.

Źródło: Bloomberg New Energy Finance

Opracowanie: redakcja GLOBEnergia

Zdjęcie główne: System magazynowania energii z wykorzystaniem Powerpacków Tesli, źródło: Tesla