Tesla Powerwall został zaprezentowany światu w 2015 r. i od tamtego czasu doczekał się kilku kolejnych, ulepszonych wersji. Aktualnie Tesla oferuje wersję o pojemności 13,5 kWh energii, która może zasilać domową instalację elektryczną mocą 5 kW (szczytowo, przez krótki czas jest to 7 kW).

W zależności od potrzeb, możliwe jest równoległe połączenie kilku sztuk (135 kWh przy 10 sztukach), co pozwala na dosyć elastyczne dostosowanie pojemności i mocy do potrzeb danego gospodarstwa domowego lub małej firmy (dla większych podmiotów Tesla posiada zdecydowanie poważniejsze magazyny energii – Powerpack, a nawet Megapack).

tesla powerwall wymiary, specyfikacjaTesla Powerwall (Źródło: Tesla)

Dostępna energia (netto): 13.5 kWh
Sprawność ładowania/rozładowania: 90%
Moc wyjściowa 5 kW (ciągła) i 7 kW (szczytowa)
Skalowalność: do 10 sztuk
Gwarancja: 10 lat
Zakres temperaturowy pracy: -20°C to 50°C
Wymiary: 1150 mm x 753 mm x 147 mm
Instalacja: wewnątrz lub na zewnątrz budynku
Masa: 114 kg

(Źródło: Tesla)

Tesla Powerwall – produkcja, przeznaczenie i grupy klientów

Produkcja Powerwalli Tesli ma miejsce w USA, a dokładnie w słynnym zakładzie Tesla Gigafactory w stanie Nevada. Tesla wykorzystuje w Powerwallach cylindryczne ogniwa litowo-jonowe typu (format 21700), produkowane na miejscu wspólnie z Panasonic. Względnie długa gwarancja działania jest głównie efektem solidnej i przemyślanej konstrukcji, a także układu chłodzenia cieczą, który dba aby ogniwa nie rozgrzewały się do zbyt wysokich temperatur.

Typową grupą docelową dla domowych magazynów energii są osoby posiadające także domową instalację fotowoltaiczną. Dodanie stacjonarnego magazynu energii – odpowiednio dobranego pojemnościowo – pozwala maksymalnie wykorzystać domową generację energii, a dodatkowo zabezpiecza na wypadek krótszych lub dłuższych przerw zasilania z sieci.

Drugą, nie mniej ważna grupą klientów są osoby posiadające samochód elektryczny lub hybrydowy z możliwością ładowania z zewnątrz. Wówczas lokalna generacja energii z fotowoltaiki, jej buforowe gromadzenie w magazynie energii i zużycie na własne potrzeby urządzeń elektrycznych w domu oraz przez pojazd jest swego rodzaju niezależnością energetyczną. W takim rozwiązaniu, podłączenie do sieci elektroenergetycznej stanowi jedynie uzupełnienie na czas (dni/pory roku), gdy lokalna generacja nie zaspokaja wszystkich potrzeb.

Aplikacja do zarządzania systemem od Tesla

Dodatkowym, przydatnym elementem kompleksowej oferty samochodów, fotowoltaiki i stacjonarnych magazynów energii Tesli jest aplikacja do zarządzania systemem na urządzenia mobilne, która wskazuje bieżący przepływ energii pomiędzy elementami. Co więcej, łączność zdalna pozwala Tesli dostosować działanie systemu w zależności od sytuacji – na przykład wymusić utrzymywanie pełnego stanu naładowania, gdy bardzo niekorzystne prognozy pogody zwiastują wyłączenia zasilania.

tesla aplikacja, magazyn energiiTesla Powerwall (Źródło: Tesla)

Aplikacja Tesla (Źródło: Tesla)

Tesla oferuje swoje magazyny energii na większości dużych rynków na świecie. W Europie, w sąsiednich Niemczech ceny zaczynają się od 7200 euro za sztukę z VAT (plus 1600 euro za osprzęt potrzebny do instalacji, niezależnie od liczby sztuk). Nie są to koszty niskie, ale rynek magazynów energii w zasadzie skazany jest na rozwój, wraz z rozwojem fotowoltaiki, aut elektrycznych i dalszego obniżania kosztów akumulatorów w przeliczeniu na jednostkę energii.

W 2019 r. Tesla zainstalowała na świecie 1651 MWh przemysłowych i domowych magazynów energii. W tym roku, wynik ten może być dwukrotnie większy.

Opracowano na podstawie tesla.com/en_EU/powerwall

Adam Markiewicz