TÜV Rheinland dodała  w badaniach wydajności energetycznej modułów fotowoltaicznych nową lokalizację. Dzięki temu moduły testowane są w różnych strefach klimatycznych. 

 
Teraz jest to już pięć lokalizacji badawczych, które monitorują wydajność energetyczną urządzeń w okresie dwóch lat. 
 
Projekt powstał we współpracy z Uniwersytetem w Oldenburgu i centrum badawczym w Jülich, przy wsparciu rządu niemieckiego. Celem projektu jest zbadanie skutków  pracy modułów PV w ekstremalnych temperaturach, narażonych na pył, a nawet burze piaskowe. 
 
Nowe centrum testowe dla modułów fotowoltaicznych powstanie w Arabii Saudyjskiej w mieście Thuwal i będzie prowadzone wspólnie z King Abdullah University of Science and Technology. 
Dotychczasowe badania wykazały, że w przypadku pracy modułów w terenach pustynnych, nieregularnie czyszczone gromadzą kurz, co może doprowadzić do utraty mocy 0,5% dziennie. 
Eksperci będą pracować na 17 typach modułów PV od 13 różnych producentów, zarówno na modułach krystalicznych jak i cienkowarstwowych. 
 
Projekt jest realizowany od końca 2013 roku, a jego celem jest dowiedzenie się, jak duży wpływ na uzysk energii z modułów PV mają czynniki klimatyczne. Eksperci TUV Rheinland szacują, że w zależności od klimatu, różnica ta może być większa niż 10% w odniesieniu do nominalnej mocy wyjściowej. 
 
Poza Arabią Saudyjską, inne lokalizacje wykorzystywane na potrzeby projektu badawczego obejmują Kolonie w Niemczech z umiarkowanym klimatem Europy Środkowej, Ancona we Włoszech o klimacie śródziemnomorskim i o słonej, agresywnej atmosferze, amerykańskie miato Tempe w stanie Arizona z suchym, gorącym klimatem oraz Chennai w Indiach o klimacie tropikalnym.
 
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Źródło: sunwindenergy.com