Maria Niewitała: Co jest wyjątkowego w modułach Tiger PRO firmy Jinko, w porównaniu z tradycyjnymi modułami?

Andrea Viaro: Seria modułów Jinko Tiger Pro łączy kilka najbardziej zaawansowanych technologii dostępnych obecnie w produkcji masowej. Dzięki ich połączeniu, możliwe było zwiększenie mocy modułu do 580Wp, a sprawności powyżej 21,6%. Moduły Jinko Tiger Pro powstały w oparciu o monokrystaliczne ogniwa PERC i są dostępne zarówno w wersji jednostronnej, jak i bifacialnej.

Moduły wykorzystują zaawansowaną technologię Tiling Ribbon, która eliminuje luki międzykomórkowe i skutkuje zwiększeniem sprawności. W połączeniu z technologią ogniw ciętych na pół, zmniejsza się niedopasowanie prądowe i straty mocy.

Dodatkowo, zastosowanie technologii MBB (Multi Bus Bar) pozwala na zmniejszenie odległości między głównymi szynami zbiorczymi a mikropołączeniami prądowymi. Dzięki temu zmniejszają się straty na rezystancji oraz zwiększa się moc wyjściowa i wydajność, szczególnie w środowisku o niskim natężeniu promieniowania słonecznego.

Andrea Viaro – Dyrektor Działu Obsługi Technicznej oraz Zarządzania Produktem

MN: Nowy moduł wykorzystuje technologię Tiling Ribbon. Jakie są różnice między technologią Tiling Ribbon a technologią Shingled?

AV: Technologia Schingled, czyli technologia gontowego łączenia ogniw, jest bardzo podobna do technologii Tiling Ribbon. Kluczowa różnica polega na tym, że technologia gontowa opiera się na klejeniu ogniw, przez co tak naprawdę nie jest niezawodna. Gontowe łączenie ogniw nie jest głównym procesem produkcyjnym, co sprawia, że ogniwa mogą być zbyt delikatne i powstaje ryzyko ich rozłączenia.

“Tilling” to lekkie nakładanie się ogniw w celu zwiększenia gęstości mocy, co skutkuje najwyższym możliwym współczynnikiem upakowania ogniw, bez radykalnej zmiany metody produkcji modułów i podstawowej technologii. Jest to zaleta serii Tiger Pro, która wykorzystuje ugruntowaną technologię z dodatkowymi, nowoczesnymi rozwiązaniami zwiększającymi moc i wydajność.

MBB zapewnia połączenie elektryczne. W przeciwieństwie do technologii Shingled nie ma metalowego kleju, który tworzy wzajemne połączenia między ogniwami. Nakładanie się ma na celu wyłącznie zwiększenie współczynnika upakowania ogniw w module. Ich połączenie odbywa się za pomocą drutu, co jest obecnie najbardziej niezawodną metodą łączenia ogniw.

MN: Czy technologia Tiling Ribbon jest sprawdzona? Jak kształtuje się stabilność procesu, niezawodność materiału oraz wydajność?

AV: Dojrzała i niezawodna technologia mono PERC Half Cut, która została z powodzeniem zastosowana w serii Cheetah & Swan, jest również stosowana w serii Tiger i Tiger Pro. Dzięki niej, możliwe było znaczne zwiększenie mocy modułu oraz niezawodności, na przykład poprzez zmniejszenie prawdopodobieństwa występowania hot spotów, w porównaniu do poprzedniej technologii wykorzystującej pełne ogniwa.

Materiały użyte do produkcji są standardowymi materiałami modułowymi, a Tiger Pro jest wytwarzany bardzo podobnie do zwykłego modułu z ogniwami ciętymi na pół, z wyjątkiem procesu spawania i technologii TR.

Przekrój drutu na zakładce został ściśnięty i przybiera kształt podobny do litery Z, co wprowadziliśmy w celu zmniejszenia naprężeń mechanicznych wywieranych na ogniwa w związku z ich nakładaniem się. Jinko podniosło również gwarancję wydajności dla tej serii, oferując 2% degradacji w pierwszym roku i liniową gwarancję 0,55% na pozostałe 24 lata. W przypadku modułów bifacjalnych, liniowa gwarancja wynosi 0,45% przez 30 lat, co wyróżnia serię Tiger PRO na rynku.

Moduł z serii Tiger PRO 72 TR

MN: Czy wielkość modułu Tiger PRO została zwiększona?

AV: Moduły z serii Tiger PRO są większe niż poprzednia seria Tiger, ponieważ do produkcji zostały wykorzystane większe ogniwa. W tym momencie nie możemy ujawnić szczegółów, ale uważamy, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie zarówno pod względem wydajności modułu, jak i kompatybilności dla optymalnej integracji systemu PV i rentowności.

MN: Z jakimi falownikami może współpracować seria Tiger PRO?

AV: Moduły Tiger Pro zostały zaprojektowane przy wsparciu producentów falowników takich jak Huawei, Sungrow, SMA, Fimer i SolarEdge. Dostawcy systemów nadążnych, tacy jak Soltec, Arctech Solar, Nextracker i Array Technologies, również wnieśli wkład w zapewnienie kompatybilności swoich produktów z modułami Tiger Pro i najlepszą możliwą strukturą kosztów całkowitych.

MN: Jakie są zalety kosztu systemu i LCOE dla modułu Tiger PRO?

AV: Seria Tiger Pro w porównaniu z podobnymi produktami dostępnymi na rynku w tej samej klasie mocowej, pozwala obniżyć o 2% koszty BOS, o 1,4% koszty gruntów, o 1,3% koszty EPC, o 9% liczbę stringów i o 2% koszty konstrukcji. Te elementy sumarycznie obniżają całkowity koszt LCOE. Ponadto zostały zmniejszone również koszty logistyczne transportu modułów, które stanowią około 5% do 7% całkowitego kosztu.

MN: Jinko jest jedną z największych firm w branży fotowoltaicznej. Jaka jest strategia rozwoju produktu?

AV: Wszystkie produkty Jinko są opracowywane z konieczności łączenia rosnącego zapotrzebowania klientów na rozwiązania, które mogą skutecznie zwiększyć IRR i rentowność inwestycji w projekty PV z najbardziej zaawansowanymi innowacjami technologicznymi zgodnymi z obecnymi procesami produkcji. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić wyższą wydajność i klasę mocy modułu dla każdego segmentu: projektów wielkoskalowych, instalacji komercyjnych i przemysłowych oraz instalacji dachowych i domowych.

Jest to także zaleta nowej serii Tiger Pro, która stanowi uaktualnienie naszego obecnego głównego produktu Cheetah, przy użyciu dojrzałej i niezawodnej technologii, z dodatkowymi innowacyjnymi rozwiązaniami.


Polska premiera modułów z serii Tiger PRO odbędzie się już w przyszłym tygodniu – 9.06.2020 na kongresie fotowoltaicznym PVCON 2020! Dowiedz się więcej! Zarejestruj się już dziś TUTAJ

 

Maria Niewitała

Redaktor GLOBEnergia