Ostatnio robi się coraz głośniej na temat kosmicznych zastosowań odnawialnej energetyki.

Jest tam ona całkowicie bezkonkurencyjna względem paliw kopalnych, których transport wiązałby się z wysokimi kosztami. Co jakiś czas przewija się tematyka budowy farm fotowoltaicznych na Marsie, a od kilku miesięcy NASA aktywnie szuka zielonych technologii, które umożliwiłyby skolonizowanie tego ciała niebieskiego. Choć Czerwona Planeta budzi największe nadzieje (jej wymiary są zbliżone do ziemskich), to Księżyc jest znacznie bliższym obiektem. Zasiedlenie go jest teoretycznie trudniejsze (m.in. znacznie mniejsza grawitacja) jednak też mieści się w sferze marzeń wielu osób i insytytucji.

Znalezione obrazy dla zapytania moon

Na 23. konferencji SolarPACES w Chile został zaprezentowany ciekawy wynalazek.

Jest on w stanie generować wodę, a następnie tlen przy pomocy… skał dostępnych na Księżycu.

Całość zasilania zapewniana jest przez generujący ciepło kolektor słoneczny. Pomysłodawca projektu, Thorsten Denk, został zainspirowany konkursem ogłoszony przez NASA. Dotyczył on urządzenia, które byłoby w stanie efektywnie produkować tlen ze skał księżycowych. Niestety, zbyt wysokie wymagania spowodowały, że nikt nie wziął w nim udziału.

Rozkruszona przez specjalnego robota skała zostałaby sprowadzona do zawiesiny. Następnie w wyniku cyklu reakcji chemicznych, minerał zawierajacy tlenki różnych metali i wodór utworzyłyby wodę. Pierwszy transport wodoru musiałby pochodzić z Ziemii, jednak według wynalazcy, to nie problem. Jako najlżejszy z pierwiastków, znaczne ilości wodoru mogą być względnie tanio transportowane. Kolejnym krokiem byłaby elektroliza utworzonej wody, która dostarczyłaby zarówno kolejnego wodoru, jak i tlenu. W ten sposób możnaby było manipulować ilością zarówno cieczy, jak i obu tych gazów.

Do efektywnego przeprowadzenia, proces ten wymaga długotrwałej obecności temperatury wyższej niż 800 stopni Celcjusza. Świetnie wpisuje się to w warunki panujące na Księżycu – dwutygodniowy dzień i sześciokrotnie silniejsze niż w Europie średnie promieniowanie słoneczne pozwolą na efektywną pracę. Tej niestety nie udało się uzyskać na naszej planecie – tutaj wynalazek jest w stanie wytworzyć około 700 gramów wody w ciągu godziny, a następnie jedynie 2,5 g wodoru w trakcie czterech kolejnych.

Źródło : Solarpaces.com