To będzie największa farma PV w krajach bałtyckich. Gdzie powstaje?
W zachodniej Estonii, w gminie Risty (prowincja Lääne), rozpoczęła się budowa największej farmy fotowoltaicznej w krajach bałtyckich. Estońska firma Sunly, jako niezależny producent energii elektrycznej (IPP), podjęła się realizacji projektu o imponującej mocy 244 MW.
Podziel się
- W zachodniej Estonii ruszyła budowa największej farmy fotowoltaicznej w krajach bałtyckich o mocy 244 MW, której realizacją zajmuje się firma Sunly.
- Projekt obejmuje także budowę magazynu energii o mocy 144 MW oraz instalację dziewięciu turbin wiatrowych, co ma zwiększyć elastyczność dostaw energii.
- Ten oraz inne projekty PV w krajach bałtyckich mają na celu zwiększenie niezależności energetycznej od Rosji oraz zapewnienie regionowi czystej i stabilnej energii.
Gigant za miliony! Rusza budowa wielkiej farmy PV
Wartość inwestycji wynosi 125 milionów euro, a przedsięwzięcie stanowi istotny krok w kierunku stabilizacji cen energii elektrycznej w regionie oraz zwiększenia niezależności energetycznej Estonii. Jak zauważył Priit Lepasepp, współzałożyciel i dyrektor generalny Sunly: „Oprócz parku słonecznego planujemy w nadchodzących latach dodanie możliwości magazynowania energii w Risti, co pomoże stabilizować ceny prądu dla konsumentów w przyszłości”. Farma, rozwijana we współpracy z zarządcą leśnym Metsagrupp, ma rozpocząć działanie jesienią 2026 roku.
Ważną częścią większego projektu, w którym farma jest jednym z elementów będzie budowa magazynu energii o mocy 144 MW oraz instalacja dziewięciu turbin wiatrowych.
- Jest to nasz pierwszy tak duży projekt parku hybrydowego, w którym różne rodzaje wytwarzania i magazynowania energii elektrycznej znajdują się za tym samym punktem przyłączeniowym – zaznaczył Klaus Pilar, dyrektor Sunly Estonia.
Dzięki połączeniu fotowoltaiki, magazynowania i energii wiatrowej, producent zamierza optymalizować produkcję energii oraz zwiększać elastyczność dostaw.
Zmiany na rynku energii w krajach bałtyckich
Farma w Risti to nie jedyny hybrydowy projekt rozwijany przez estońską spółkę. Firma niedawno rozpoczęła także budowę portfela fotowoltaicznego o mocy 225 MW na Łotwie, obejmującego trzy parki słoneczne, które również zostaną wyposażone w systemy magazynowania energii. Inwestycje w krajach bałtyckich mają na celu nie tylko zwiększenie mocy produkcyjnych, ale także wdrożenie nowoczesnych technologii i modelu hybrydowego, który pozwoli lepiej zintegrować różne źródła energii.
Choć kraje bałtyckie borykają się z ograniczoną powierzchnią gruntów dostępną pod nowe inwestycje, rozwój fotowoltaiki jest w tym regionie coraz bardziej dynamiczny. Projekty tego typu rozwijają się znacznie szybciej w porównaniu do bardziej dojrzałych rynków europejskich. Jak zauważył estoński deweloper Green Genius, rosnące zainteresowanie energią słoneczną w regionie wynika głównie z krótszego czasu realizacji inwestycji oraz konieczności zwiększenia niezależności energetycznej. To ostatnie jest wyjątkowo istotne w kontekście coraz intensywniej postępującego odsunięcia się Litwy, Łotwy i Estonii od Rosji pod względem energetycznym. Operatorzy sieci przesyłowych z tych trzech krajów zatwierdzili latem tego roku decyzję o nieprzedłużaniu umowy o pracy w jednym systemie elektroenergetycznych ze wschodnim sąsiadem. Ta wygaśnie w lutym 2025, a kraje bałtyckie szykują się, aby po tej dacie nastawić się pod kątem energetyki na współpracę z krajami środkowej i zachodniej Europy.
Warto podkreślić, że jeszcze niedawno za największy park fotowoltaiczny w krajach bałtyckich uważano projekt w hrabstwie Pärnu, którego budowę zakończyła w październiku 2024 roku estońska firma Evecon we współpracy z francuskim zarządcą aktywów Mirova. Jego moc wynosiła 77,53 MW, co zostało szybko przyćmione przez nowe inicjatywy. Dzięki realizacji projektu w Risti, Estonia umacnia swoją pozycję jako lider energii odnawialnej w regionie, przyczyniając się do redukcji emisji dwutlenku węgla i zwiększenia zrównoważonego rozwoju energetycznego.
Źródło: pv-tech.org