To już 4 lata programu Czyste Powietrze! Złożono blisko pół miliona wniosków

Ogólnopolski program Czyste Powietrze funkcjonuje już 4 lata. Od 2018 roku właściciele budynków jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie do wymiany nieefektywnego źródła ciepła i termomodernizacji domu. Od tego czasu w ramach programu Czyste Powietrze wypłacono 3,5 mln zł.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Program Czyste Powietrze

Celem programu dotacyjnego jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i zwiększenie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Inwestorzy mogą liczyć na mniejsze rachunki za ciepło. Co najważniejsze, inwestycje przełożą się na ograniczenie występowania smogu. Program jest określany jako jeden z filarów polityki antysmogowej Polski.

Program został wdrożony 4 lata temu. Założono, że środki wspomogą poprawę efektywności energetycznej ok. 3 mln budynków. Beneficjenci mogą liczyć na dotacje do wymiany starego kotła na nowoczesne technologie grzewcze tj. pompy ciepła. Do tej pory, najczęściej beneficjenci decydowali się na instalację kotłów gazowych.

Program Czyste Powietrze - wnioskowane źródła ciepła.
Źródło: CzystePowietrze.gov.pl
Program Czyste Powietrze - wnioskowane źródła ciepła.
Źródło: CzystePowietrze.gov.pl

Środki na pełną termomodernizację uwzględniają też inwestycje w fotowoltaikę. Twórcy programy przewidują, że wsparcie przełoży się na dodatkową zdolność wytwarzania energii elektrycznej w fotowoltaice na poziomie około 50 MWe.

Według danych na dzień 16 września, dotychczas złożono w sumie 499 tys. wniosków na łączną kwotę dofinansowania równą 9,2 mld zł. Tylko w dniach od 10 do 16 września złożono 3027 wniosków obejmujących dofinansowanie w wysokości 76 mln zł.

“500 tys. wniosków w ciągu 4 lat trwania programu to ogromny sukces” – ocenił pełnomocnik - ocenił pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu "Czyste powietrze" i efektywności energetycznej, Paweł Mirowski. 

Dotychczas wypłacono 3,45 mld zł dofinansowania na konta beneficjentów. Łączny budżet przewidziany na 10 lat realizacji programu sięga 103 mld zł.

Mirowski zaznaczył podczas jednej z konferencji w Mysłowicach, że umowy z beneficjentami programu zawarto już na kwotę prawie 7,4 mld zł. Muszą oni zrealizować wszystkie założenia wynikające z umów od 30 do 36 miesięcy.

Poinformował też, że udział w programie bierze 83 proc. polskich gmin – 2063 na 2477.

Źródło: NFOŚiFW, Twitter, Polska Agencja Prasowa

Zobacz również