To miasto dopłaci do rachunków za ogrzewanie. Jaki stawia warunek?


Mieszkańcy Polski mogą ubiegać się do dodatek osłonowy, który ma na celu pokrycie częściowo kosztów konsumpcji energii i ogrzewania. Tymczasem magistrat we Wrocławiu przygotował własny program pomocy dla mieszkańców. Dopłatę do rachunków otrzymało ponad 800 mieszkańców. Lokalny system wsparcia obejmuje gospodarstwa domowe, które zgodziły się na wymianę kopciucha
.

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Mieszkańcy Wrocławia mogą skorzystać z Lokalnego Programu Osłonowego. W jego ramach gospodarstwa domowe mogą otrzymać dopłaty do rachunków za ogrzewanie. Jak się okazuje, dotacje są warunkowane wymianą pieca węglowego na bardziej ekologiczne źródło ciepła tj. elektryczne, miejskie, olejowe lub gazowe.

Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta, o dopłatę do rachunku za ogrzewanie może starać się każdy mieszkaniec Wrocławia, który zlikwidował kopciucha po 1 stycznia 2018 roku albo jego mieszkanie zostało podłączone do sieci ciepłowniczej. Wnioski można składać w biurach oddziałów terenowych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w UM we Wrocławiu wskazuje, że w kontekście wzrostu cen gazu i energii elektrycznej władze liczą na jeszcze większe zainteresowanie Lokalnym Programem Osłonowym.

- Mogą po nie sięgnąć nawet ci mieszkańcy, których dochód netto, przy czteroosobowej rodzinie, sięga 12 tys. zł – informuje Szymczak-Pomianowska.

Warunki otrzymania dopłaty

O dopłatę z Lokalnego Programu Osłonowego może otrzymać wyłącznie mieszkaniec Wrocławia, który po 1 stycznia 2018 roku zamienił piec węglowy na ogrzewanie bardziej ekologiczne. Obowiązują kryteria dochodowe – do 3 tys. na osobę w rodzinie (w 2021 roku - 2 640 zł) oraz do 4281 zł dla osoby samotnej (w 2021 roku - 3 855 zł). Wsparcie jest przeznaczone tylko dla osób fizycznych - firmy nie otrzymają dopłaty do rachunków. Lokalny Program Osłonowy obowiązuje do 30 czerwca 2023 roku.

Urząd informuje, że do tej pory wpłynęło ponad 800 wniosków. Miasto dopłaciło w sumie ponad pół miliona złotych do rachunków za ogrzewanie. Wypłaty są dokonywane na podstawie decyzji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Środki są przyznawane raz na pół roku – po tym czasie trzeba ponownie złożyć wniosek. 

Wysokość wsparcia jest obliczana przede wszystkim na podstawie dochodu oraz wielkości mieszkania i rodzaju ogrzewania. Pieniądze wypłacane są bezpośrednio na konto bankowe dostawcy ciepła (energii lub gazu).

Wrocław walczy z kopciuchami

W 2019 roku Wrocław rozpoczynał kampanię Zmień Piec, mając do wymiany kotły w 18 tys. lokali. W 2020 roku zlikwidowano kopciuchy w prawie 2 tys. lokali. Z kolei do końca 2021 roku z mapy miasta miało zniknąć kolejnych 3,5 - 4 tys. pieców - dokładne dane będą znane pod koniec stycznia 2022 roku.

Uchwała Antysmogowa nakłada na mieszkańców Wrocławia obowiązek wymiany ogrzewania na ekologiczne. Od 1 lipca 2024 roku nie będzie można użytkować pieców pozaklasowych, poniżej 3 klasy, na paliwa stałe. Natomiast od 2028 roku będzie obowiązywał zakaz użytkowania wszelkich kotłów, pieców na paliwa stałe (tj.: klasy 3, 4, 5).

Mieszkańców obowiązuje zakaz spalania odpadów i palenia np. węglem brunatnym. O stosowanie się do przepisów uchwały antysmogowej dbają strażnicy miejscy, którzy kontrole prowadzą tradycyjnie oraz z wykorzystaniem nowoczesnych dronów. Tylko w tym roku zrealizowano 7,3 tys. kontroli źródeł ogrzewania.

Źródło: Urząd Miasta Wrocław

Zobacz również