To największy na świecie magazyn energii – zasili ponad 12 tysięcy gospodarstw
Sineng Electric, chińska firma specjalizująca się w rozwiązaniach energetycznych, ogłosiła uruchomienie największego na świecie projektu magazynowania energii z wykorzystaniem baterii sodowo-jonowych. Projekt o mocy 50 MW i pojemności 100 MWh, zlokalizowany w prowincji Hubei, to pierwszy etap większego planu, który docelowo osiągnie 100 MW mocy i 200 MWh pojemności.
Podziel się
Już działa, ale będzie jeszcze większy
To będzie największy na świecie system magazynowania energii oparty na bateriach sodowo-jonowych. Jednocześnie pierwszy tego typu magazyn w Chinach przekraczający 100 MWh. Projekt nie jest jeszcze skończony, ale już teraz może zapewnić energię dla 12 tysięcy domostw przez dobę.
System składa się z 42 kontenerów BESS (ang. Battery Energy Storage Systems) wyposażonych w baterie sodowo-jonowe o pojemności 185 Ah, 21 systemów przetwarzania energii oraz stacji podnoszącej napięcie do 110 kV. Projekt jest realizowany i zarządzany przez firmę Datang Hubei Energy. W założeniu to element starań Chin do dywersyfikacji źródeł energii. Jednocześnie projekt jest próbą odejścia od litu dominującego w akumulatorach, na rzecz bardziej dostępnych surowców. Datang Hubei Energy poinformowało, że projekt rozpoczął działanie 2 lipca, a jego podłączenie do sieci nastąpiło 30 czerwca.
Podobnie jak w przypadku innych systemów magazynowania energii, baterie te pomagają wyrównać wahania w produkcji energii odnawialnej, stabilizując sieci energetyczne. Chińskie media podkreślają, że projekt w Qianjiang w prowincji Hubei wskazuje na to, że baterie sodowo-jonowe stają się realną opcją dla przyszłego rozwoju sieci energetycznych. Sineng Electric podkreśla, że baterie sodowo-jonowe cechują się lepszą wydajnością przy niskich temperaturach, wyższą efektywnością cyklu pracy oraz lepszymi parametrami bezpieczeństwa.
Rozwiązania systemowe zaimplementowane w magazynie to 2,5 MW string PCS MV. Jest nastawione na współpracę z szerokim zakresem napięcia DC w systemie magazynowania energii z baterii sodowo-jonowych, wspierając moc wyjściową w zakresie od 700 V do 1500 V. Dzięki czemu można zarządzać energią na poziomie klastra, co zdaniem Sineng Electric, zwiększa zdolność do równoważenia energii w systemach baterii sodowo-jonowych. Urządzenia string PCS są odporne na ekstremalne temperatury i wysoką wilgotność, a ich konstrukcja spełnia normy ochrony IP66. To nie pierwszy wielkoskalowy projekt oparty na bateriach sodowych zrealizowany przez Sineng Electric. Niedawno zakończyli również realizację projektu magazynowania energii o mocy 100 MW i pojemności 200 MWh w prowincji Shandong. To ciekawy kierunek rozwoju technologii magazynowania. Chiny jako lider światowej gospodarki swoimi działaniami nakreślają trendy dla reszty świata. Dlatego można się spodziewać, że i Europa wkrótce przerzuci się na akumulatory sodowe.
Źródło: pv magazine