To ostatnia chwila na skorzystanie z systemu opustów. Co zmienia się 1 kwietnia?

Od najbliższego piątku przyszłych prosumentów w Polsce czekają rewolucyjne zmiany. 1 kwietnia wchodzi w życie nowy system rozliczeń prosumentów oparty o net-billing, czyli rozliczenie wartościowe nadwyżek energii elektrycznej wygenerowanej w mikroinstalacji. Ma on zastąpić dotychczasowy system opustów. W tym tygodniu nasza redakcja zapewni dostęp do informacji na temat nowego modelu rozliczeń. Na początku warto zobaczyć nasz webinar!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

Dotychczasowi prosumenci oraz ci, którzy do 31 marca 2022 roku złożą kompletny wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej, pozostaną w systemie opustów, z którego będą mogli korzystać przez 15 lat. System net-billingu będzie dotyczyć tylko nowych prosumentów, którzy złożą wniosek o przyłączenie do sieci od 1 kwietnia 2022 roku lub prosumentów, którzy dobrowolnie przejdą z systemu opustów do net-billing. Nowe rozliczenie będzie dotyczyło wartości, a nie ilości - jak obecnie -  energii elektrycznej, i będzie dokonywane w złotówkach w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).

Jak przekonuje resort klimatu i środowiska, nowy system ma zachęcić do zwiększenia autokonsumpcji energii wyprodukowanej przez prosumenta i zmagazynowania jej nadwyżek. Wprowadzany system, będący zgodny z prawem unijnym ma poprawić bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych, oraz zapewnić możliwość podłączania do sieci kolejnych prosumentów. W tym roku liczba prosumentów OZE w Polsce przekroczy poziom miliona!

Ponadto, system net-billing nie wprowadza dodatkowych obowiązków dla obecnych prosumentów, korzystających z systemu opustów, związanych z przekazywaniem jakichkolwiek oświadczeń w sprawie dalszego funkcjonowania na tych zasadach. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że założeniem jest uwzględnienie praw nabytych prosumentów, aby mogli nadal korzystać z dotychczasowych rozliczeń bez składania dodatkowych oświadczeń.

Ile zaoszczędzi nowy prosument i jakie będą jego rachunki po zainstalowaniu instalacji PV? Wyliczenia publikowaliśmy w redakcyjnym PRZEWODNIKU po nowym systemie rozliczeń. 

Roczne oszczędności po montażu PV dla poszczególnych taryf

W oczekiwaniu na program Mój Prąd 

Według zapowiedzi rządu, w kwietniu ma zostać uruchomiona kolejna edycja programu Mój Prąd, który będzie obejmował dotacje do magazynów energii oraz domowych systemów zarządzania energią. Program ma być kompatybilny z wprowadzeniem nowego systemu rozliczenia prosumentów - net-billingu. 

Według danych Agencji Rynku Energii na koniec stycznia 2022 roku, w Polsce było 866 945 prosumentów, z których 866 677 posiadało mikroinstalację PV. Łączna moc prosumenckich instalacji fotowoltaicznych wyniosła 6 113,3 MW.

ZOBACZ WEBINAR
Już od 1 kwietnia 2022 nowi prosumenci będą rozliczać się w nowym systemie rozliczeń energii produkowanej w mikroinstalacjach OZE. W praktyce nie oznacza to, że w ciągu tygodnia pożegnamy się z obowiązującym obecnie systemów opustów. Nowi prosumenci, od 1 kwietnia 2022 roku mają być rozliczani na dotychczasowych zasadach, ale tylko na okres przejściowy, czyli do 30 czerwca 2022 roku. Po zakończeniu tego okresu będą oni rozliczani w ramach net-billingu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego nowego systemu rozliczeń? Zapraszamy na webinar “NET-BILLING – od kiedy i jak? Wszystko co należy wiedzieć o nowym systemie rozliczeń prosumentów”.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, własne

Zobacz również