To ostatnia chwila na skorzystanie z systemu opustów. Co zmienia się 1 kwietnia?
Od najbliższego piątku przyszłych prosumentów w Polsce czekają rewolucyjne zmiany. 1 kwietnia wchodzi w życie nowy system rozliczeń prosumentów oparty o net-billing, czyli rozliczenie wartościowe nadwyżek energii elektrycznej wygenerowanej w mikroinstalacji. Ma on zastąpić dotychczasowy system opustów. W tym tygodniu nasza redakcja zapewni dostęp do informacji na temat nowego modelu rozliczeń. Na początku warto zobaczyć nasz webinar!

Dotychczasowi prosumenci oraz ci, którzy do 31 marca 2022 roku złożą kompletny wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) o przyłączenie mikroinstalacji do sieci elektroenergetycznej, pozostaną w systemie opustów, z którego będą mogli korzystać przez 15 lat. System net-billingu będzie dotyczyć tylko nowych prosumentów, którzy złożą wniosek o przyłączenie do sieci od 1 kwietnia 2022 roku lub prosumentów, którzy dobrowolnie przejdą z systemu opustów do net-billing. Nowe rozliczenie będzie dotyczyło wartości, a nie ilości - jak obecnie - energii elektrycznej, i będzie dokonywane w złotówkach w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo według ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN).
Jak przekonuje resort klimatu i środowiska, nowy system ma zachęcić do zwiększenia autokonsumpcji energii wyprodukowanej przez prosumenta i zmagazynowania jej nadwyżek. Wprowadzany system, będący zgodny z prawem unijnym ma poprawić bezpieczeństwo pracy sieci elektroenergetycznych, oraz zapewnić możliwość podłączania do sieci kolejnych prosumentów. W tym roku liczba prosumentów OZE w Polsce przekroczy poziom miliona!
Ponadto, system net-billing nie wprowadza dodatkowych obowiązków dla obecnych prosumentów, korzystających z systemu opustów, związanych z przekazywaniem jakichkolwiek oświadczeń w sprawie dalszego funkcjonowania na tych zasadach. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że założeniem jest uwzględnienie praw nabytych prosumentów, aby mogli nadal korzystać z dotychczasowych rozliczeń bez składania dodatkowych oświadczeń.
Ile zaoszczędzi nowy prosument i jakie będą jego rachunki po zainstalowaniu instalacji PV? Wyliczenia publikowaliśmy w redakcyjnym PRZEWODNIKU po nowym systemie rozliczeń.
Roczne oszczędności po montażu PV dla poszczególnych taryf
W oczekiwaniu na program Mój Prąd
Według zapowiedzi rządu, w kwietniu ma zostać uruchomiona kolejna edycja programu Mój Prąd, który będzie obejmował dotacje do magazynów energii oraz domowych systemów zarządzania energią. Program ma być kompatybilny z wprowadzeniem nowego systemu rozliczenia prosumentów - net-billingu.
Według danych Agencji Rynku Energii na koniec stycznia 2022 roku, w Polsce było 866 945 prosumentów, z których 866 677 posiadało mikroinstalację PV. Łączna moc prosumenckich instalacji fotowoltaicznych wyniosła 6 113,3 MW.
ZOBACZ WEBINAR
Już od 1 kwietnia 2022 nowi prosumenci będą rozliczać się w nowym systemie rozliczeń energii produkowanej w mikroinstalacjach OZE. W praktyce nie oznacza to, że w ciągu tygodnia pożegnamy się z obowiązującym obecnie systemów opustów. Nowi prosumenci, od 1 kwietnia 2022 roku mają być rozliczani na dotychczasowych zasadach, ale tylko na okres przejściowy, czyli do 30 czerwca 2022 roku. Po zakończeniu tego okresu będą oni rozliczani w ramach net-billingu. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego nowego systemu rozliczeń? Zapraszamy na webinar “NET-BILLING – od kiedy i jak? Wszystko co należy wiedzieć o nowym systemie rozliczeń prosumentów”.
Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, własne