To przełom dla ogniw PV! Longi wykorzystało technologię wzorowania laserowego

LONGi publikuje w Nature trzeci artykuł w tym roku prezentujący 27-procentową, przełomową sprawność krystalicznych krzemowych ogniw fotowoltaicznych w technologii wzorowania laserowego.

Podziel się
Kolejna bariera przekroczona
W ostatnim artykule pod tytułem „Silicon heterojunction back contact solar cells by laser patterning” („Krzemowe ogniwa fotowoltaiczne z heterozłączem ze stykiem tylnym w technologii wzorowania laserowego”) spółka LONGi Green Energy Technology Co., Ltd. (w skrócie „LONGi”) po raz pierwszy poinformowała, że krystaliczne krzemowe ogniwa fotowoltaiczne przekroczyły barierę 27% wydajności – to dowód na znaczący postęp fotowoltaiki. To kamień milowy podkreślający nie tylko potencjał ogniw fotowoltaicznych z tylnym stykiem, jeśli chodzi o wysoką wydajność i opłacalność, ale także wyznaczający nowy punkt odniesienia dla całej branży.
Centralny instytut badawczo-rozwojowy LONGi pracował nad tą inicjatywą poprzez intensywne badania nad waflami krzemowymi i technologią pasywacji. W ten sposób udało się opracować gęste heterozłącze ze stykiem pasywacyjnym i ominąć wcześniejsze ograniczenia termiczne. Wypracowany proces obejmujący strukturę w pełni wzorowaną laserowo i założenie metalizacji bez srebra o niskiej zawartości indu zwiększa zarówno wydajność, jak i opłacalność ekonomiczną przyszłej produkcji ogniw fotowoltaicznych ze stykiem tylnym.
Ten przełom nastąpił po majowym oświadczeniu LONGi, zgodnie z którym niezależnie opracowane ogniwa słoneczne HBC (heterozłącza ze stykiem tylnym) osiągnęły wydajność rzędu 27,3%, ustanawiając nowy światowy rekord dla monokrystalicznych ogniw krzemowych. Poprzedni rekord z grudnia 2023 r. wynosił 27,09%. Tym samym udało się umocnić pozycję LONGi jako lidera w obszarze wysokowydajnych technologii fotowoltaicznych.

Wciąż na przód!
W przeszłości w dziedzinie krzemowych ogniw fotowoltaicznych mieliśmy do czynienia z trzema głównymi przełomami technologicznymi. Były toogniwa AI-BSF (aluminiowe pole powierzchni tylnej) (wydajność poniżej 20%), ogniwa PERC (do 25% wydajności) oraz TOPCon (ponad 25%). Oczekuje się, że technologia styków tylnych stanie na czele kolejnej fali produkcji masowej przy wydajności przekraczającej 26%. Zgodnie z przewidywaniami LONGi nastąpi scenariusz połączenia technologii heterozłączy ze strukturą styku tylnego, tak aby podnieść wydajność powyżej poziomu 27%.
Długoterminowe zaangażowanie LONGi w innowacyjność znajduje odzwierciedlenie w fakcie, że jest to trzecia publikacja centralnego instytutu badawczo-rozwojowego w czasopiśmie Nature od 2024 r. Wcześniejsze artykuły obejmowały raporty w zakresie światowych rekordów elastycznych heterozłączy w ogniwach krzemowych i wydajności ogniw tandemowych wykonanych z perowskitu i krzemu krystalicznego. Te osiągnięcia są dowodem na wiodącą pozycję LONGi jako innowatora w obszarze technologii fotowoltaicznych.
Jako globalny lider LONGi angażuje się w rozwój energii słonecznej, pracę nad przełomami technologicznymi oraz promowanie bardziej wydajnej, zrównoważonej przyszłości fotowoltaiki poprzez ciągłe innowacje i współpracę wewnątrz branży.
Polecane
Nowe moduły PV, które zmienią rynek? LONGi zdradza szczegóły i swoje plany na ten rok! [VIDEO]

LONGi zdobywa złotą ocenę zrównoważonego rozwoju przyznawaną przez EcoVadis
