Top 5 – co czytaliście najchętniej na GLOBEnergia w 2021 roku?


Drodzy Czytelnicy! Za nami owocny 2021 rok - zarówno dla sektora energetyki w Polsce, jak i dla naszej redakcji. Największą popularnością na naszym portalu cieszyły się informacje dotyczące regulacji sektorowych, ale także nasze wyceny montażu urządzeń oraz poradniki dotyczące fotowoltaiki. Oto 5 najczęściej czytanych artykułów na GLOBEnergia.pl w 2021 roku!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

1. Senat odrzucił w całości projekt regulacji zmieniający system prosumencki


W trakcie 33. posiedzenia Senatu RP X kadencji odbyło się głosowanie nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii nr 560, przedstawionym przez posła Marka Suskiego. Regulacje miały na celu likwidację systemu opustów. Projekt został w całości odrzucony przez Senat w trakcie głosowania, który później trafił ponownie do Sejm. Jak inoformoaliśmy, Sejm odrzucił weto Senatu, a ustawa trafiłą do podpisu Prezydenta RP.

2. Panele fotowoltaiczne pod śniegiem – co robić?

Zima ponownie zaskoczyła Polskę, pokrywając śniegiem posiadłości i dachy domów, ale także panele fotowoltaiczne. Na polskim rynku funkcjonuje już ponad 740 tys. prosumentów PV.  Wielu właścicieli posiada mikroinstalację PV dopiero od kilku miesięcy i nie wie, jak się zachować w przypadku dużych opadów śniegu. Nasza redakcja obserwuje także dezinformację związaną z wpływem śniegu na panele i produkcję energii. W ciągu roku odpowiedzieliśmy na wiele pytań naszych czytelników. 

3. Prezydent podpisał ustawę likwidującą system opustów

Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę z dnia 29 października 2021 roku o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Regulacje likwidują system opustów - od kwietnia 2022 roku będzie obowiązywał system net-billingu.

4. Co z rozbudową instalacji fotowoltaicznej po 1. kwietnia 2022? Odpowiada Tauron

Nowe przepisy rozliczeń a rozbudowa instalacji u istniejących prosumentów. Prosumenci obawiali się, że jeżeli rozbudują swoją instalację PV po wejściu w życie net-billingu wraz z nowelizacją ustawy o OZE, stracą możliwość rozliczania się z wyprodukowanej energii w dużo korzystniejszym systemie opustów. O odpowiedź na pytanie: “Czy rozbudowa istniejącej instalacji fotowoltaicznej po 31 marca 2022 roku będzie wiązała się z rezygnacją z systemu opustów i przejściem na net-billing?” poprosiliśmy czterech głównych Operatorów Sieci Dystrybucyjnych w Polsce. Odpowiedział Tauron.

5. Kocioł gazowy kontra pompa ciepła – koszty inwestycyjne i eksploatacyjne

Nasza redakcja wyliczyła, że koszty ogrzewania przy pomocy pompy ciepła wynoszą około 2 356 zł rocznie (przy uwzględnieniu ceny energii 0,6 zł/kWh), natomiast koszt ogrzewania kotłem kondensacyjnym 2 911 zł roczne (przy uwzględnieniu ceny 1,99 zł/m2). Różnica w tym przypadku to około 600 zł rocznie. Do kosztów eksploatacyjnych należy doliczyć dodatkowo koszty okresowych przeglądów, obydwa typy urządzeń powinny przechodzić takie co roku. Zobacz nasze szczegółowe analizy!