Czym jest i jak powstaje pellet?

Do produkcji pelletu wykorzystywane są odpady z przemysłu przetwórstwa drzewnego, które prasuje się pod wysokim ciśnieniem – najczęściej są to trociny, drobne wióry, ale także pył drzewny. Pellet może powstać również ze słomy lub trzciny, czasami stosuje się pestki owoców lub łupiny orzechów jako dodatki.

Proces, podczas którego powstaje, to kompaktowanie – nie wymaga on użycia żadnych dodatkowych środków klejących. Jeśli wilgotność materiału roślinnego przekracza 14%, najpierw jest on suszony, a następnie przesiewany, czyszczony i rozdrabniany.

Peletyzacja polega na przeciśnięciu rozdrobnionego surowca przez matrycę za pomocą rolek zagęszczających. Ciśnienie, jakiemu zostaje poddana masa roślinna, osiąga wartości 15–60 MPa. Czasami poddaje się ją także działaniu pary wodnej.

Czym charakteryzują się kotły na pellet?

Kotły na pellet – urządzenia, których największą zaletą jest możliwość zautomatyzowania pracy, co wynika z charakterystyki paliwa, występującego w postaci małych granulek. Przykładowo – 10 kW kocioł na pellet z zewnętrznym zasobnikiem paliwa o pojemności 250 litrów (około 175 kg) pracuje bezobsługowo przez około 2,5 doby.

Kotły te zazwyczaj wyposażone są w zaawansowane systemy, np. sterowanie prędkością podawania paliwa i komponenty mechaniczne (np. podajniki ślimakowe). Wszystko po to, aby praca kotła była jak najbardziej efektywna i ekologiczna. Są to urządzenia nowoczesne, które charakteryzują się wysoką sprawnością spalania. Zakres oferowanych mocy kotłów jest duży – można dobrać ją do rzeczywistego zapotrzebowania na moc.

Firma Model Moc [kW] Sprawność
[%]
Powierzchnia
ogrzewanych
pomieszczeń
[m2]
Klasa kotła
wg PN-EN
303-5:2012
Atmos Atmos D 14 P 14 90,3 150 5
Cichewicz Cichewicz
Compact
Pel-Let 20
6 – 18 89 – 91 80 – 250 5, certyfikat
Ecovarm sp. z o.o. ECOFIRE PE+
Flame Control
14 90,9 do 250 5
EKO Greń EG-Pellet 15 15 91 – 95 150 5
Heiztechnik HT DasPell GL 20 92,1 50 – 200 5
Klimosz Klimosz
DUOPELET
EKO 15
15 90,1 < 150 5
Kostrzewa Kostrzewa
Mini Bio B
10 > 92,5 50 – 200 5
Metal-Fach Metal-Fach
Seg Bio GOLD – 14
14 < 90 170 5
RED RED Compact
Slim 15
CO+CWU
15 90,9 160 5
TEKLA Tekla Draco
BIO Compact 12
10,2 88,9 do 120 5
Viessmann Viessmann
Easypell
20 93,6 brak danych 5

Kocioł Easypell firmy Viessmann

kotły na pellet

Kocioł Easypell firmy Viessmann o mocy do 20 kW łączy wysoką wydajność i trwałość z prostą konstrukcją. Pozwala to na bezpieczną i niezawodną pracę, która jednocześnie jest bardzo efektywna – 93,6%.

Easypell to oszczędne ogrzewanie bez poważnych prac instalacyjnych. Dzięki kompaktowym wymiarom kotła, na jego instalację wraz z automatycznym pojemnikiem do przechowywania pelletu wystarczy mniej niż 1 m2 powierzchni użytkowej. Pozwala to na niekłopotliwą wymianę starego kotła bez wymiany grzejników czy systemu ogrzewania podłogowego.

Kontrola i optymalizacja spalania realizowane są przez czujnik temperatury płomienia i pomiar podciśnienia. Kontrola temperatury bezpośrednio w komorze zapewnia szybkie i optymalne dostosowanie spalania do zmiennej jakości paliwa, które rozpoznawane jest automatycznie.W kotle zastosowano nowoczesny palnik recyrkulacyjny, który nie wymaga stosowania sondy lambda.

Urządzenie jest proste i wygodne w obsłudze dzięki automatycznemu zapłonowi, odpopielaniu tacy palnika oraz transportowi pelletu. Elektroniczny regulator kotła z ergonomicznym programowaniem pozwala łatwo uzyskać pożądaną temperaturę ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Modulacja mocy kotła Easypell w zakresie do 30% mocy znamionowej nie powoduje pogorszenia efektywności kotła. W przypadku braku zapotrzebowania kocioł wyłącza się całkowicie.

Kocioł wyposażony jest w atestowane zabezpieczenie przeciwpożarowe.


Kocioł HT Daspell LuxGL firmy Heiztechnik

kotły na pellet

HT Daspell LuxGL jest najnowszym kotłem serii GreenLine. Urządzenie cechuje nowoczesny wygląd zewnętrzny oraz bogate wyposażenie. Zarządzanie pracą kotła oraz sterowanie instalacją grzewczą obiektu odbywają się za pomocą kolorowego dotykowego wyświetlacza.

Konstrukcja kotła oparta jest na wymienniku Heiztechnik o dużej skuteczności wymiany ciepła. Korpus kotła posiada wydzieloną kolumnę grzewczą z zestawem płomieniówek oraz zoptymalizowaną

komorę spalania. Efektem zastosowanych rozwiązań jest bardzo wysoka sprawność cieplna kotła oraz bardzo niska emisja zanieczyszczeń w spalinach. Kocioł wyposażony został w nowoczesny samoczyszczący palnik pelletowy z wewnętrznym, ślimakowym podajnikiem paliwa. Palnik posiada automatyczną zapalarkę i fotoelement do kontroli płomienia. Automatyka kotła, poza obsługą palnika, daje możliwość obsługi zaawansowanej instalacji grzewczej w trybie pogodowym z wykorzystaniem zaworu mieszającego. Automatyka steruje pracą palnika w trybie pełnej modulacji mocy w zależności od temperatury kotła oraz zapotrzebowania na ciepło.

Kocioł HT Daspell LuxGL spełnia wymagania dotyczące ochrony środowiska oraz efektywności energetycznej 5 klasy ustalone w normie PN-EN 303- 5:2012. Kocioł został wyróżniony złotym medalem MTP Instalacje 2016.


Okładka GLOBEnergia 3/2016

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym tekstem i kompletnym zestawieniem TOP50 – kotły na pellet, zamieszczonym w wydaniu GLOBEnergia 3/2016.

Redakcja GLOBEnergia