TOP10 największych dostawców modułów PV!

Zdjęcie autora: Redakcja GLOBEnergia

Redakcja GLOBEnergia

top10 dostawców

Lider branży 2018 roku prowadził od początku, wygrywając z kilkoma rywalami, którzy również osiągnęli mocne wyniki. Co ciekawe, firmy, które znalazły się w rankingu TOP10, odpowiadają za dostawę prawie 60% wszystkich modułów.

10 najlepszych firm

MiejsceDostawca
1JinkoSolar
2JA Solar
3Trina Solar
4LONGi Solar
5Canadian Solar
6Hanwha Q-CELLS
7Risen Energy
8GCL-SI
9Talesun
10First Solar

Pozycja JinkoSolar jako wiodącego globalnego dostawcy modułów w 2018 roku nie jest zaskoczeniem. Najciekawsze zmiany odnotowano w pozostałych firmach z listy rankingowej.

JA Solar zyskał pozycję najbliższego konkurenta JinkoSolar.

Trina Solar odnotowała spadek w rankingu w porównaniu do 2017 roku, po przejściu testów oszczędnościowych w firmie.

LONGi Solar to kolejny dostawca, z silnym ukierunkowaniem firmy na poszukiwanie wzrostu sprzedaży modułów poza Chinami na większości głównych rynków końcowych. Eksperci przewidują, że strategia ta będzie kontynuowana w 2019 roku.

Z kolei Hanwha Q-CELLS odnotowała spadek w  rankingu w 2018 roku, dostosowując firmę do poprzednich implikacji Section 201 dla przesyłek w USA, ulepszeń technologicznych do linii w Chinach oraz mniej ambitnej trajektorii wzrostu, która pokrywała się z prywatnymi działaniami w ciągu roku.

Canadian Solar wyznaczył mniej ambitne cele wysyłki modułów w ubiegłym roku, a jego model biznesowy nadal opierał się głównie na pozyskiwaniu dalszych projektów i stopniowej sprzedaży dla liderów światowego rynku wtórnego.

Kolejna w rankingu firma Risen Energy osiągnęła znaczne zyski w 2018 r., głównie za sprawą bardzo efektywnej działalności w zakresie projektów niższego szczebla w całej Azji, co stawia firmę na równi z Canadian Solar w rankingu dostawców.

Firma GCL-SI utrzymała miejsce w pierwszej dziesiątce. Cały potencjał firmy wciąż znajduje się tylko w Chinach. Ostatnie miejsce w pierwszej dziesiątce zajął First Solar. Jest jedyną nie-azjatycką firmą w rankingu.

Jak będzie w tym roku?

Według ekspertów, w tym roku nie będzie wielu zmian w rankingu dostawców modułów. Spodziewać się można jednak przetasowania firm na poszczególnych miejscach.

Podobnie jak w roku 2018, w pierwszej piątce najprawdopodobniej znajdą się wszystkie chińskie firmy, w zależności od tego, czy Hanwha Q-CELLS odniesie sukces w 2019 roku, czy też nie. Ponadto, po raz kolejny nie ma wątpliwości co do statusu Jinko.

Źródło: PV-Tech

Zobacz również