Aby ułatwić wybór urządzeń oraz zachęcić do inwestowania w fotowoltaikę, Redakcja GLOBEnergia przygotowała zestawienie TOP50 falowników fotowoltaicznych małej mocy. Obejmuje ono urządzenia dedykowane dla instalacji prosumenckich wraz z ich najistotniejszymi parametrami.

Falowniki do mikroinstalacji fotowoltaicznych

Do porównania wybrano falowniki jednofazowe najczęściej pojawiające się w ofertach mikroinstalacji firm z branży fotowoltaicznej o mocy 3 kW. W zestawieniu występują zarówno urządzenia produkowane na całym świecie: w Azji, Europie, jak również – co bardzo cieszy – w Polsce. Dominującym typem na rynku instalacji fotowoltaicznych są falowniki beztransformatorowe, które cechują się mniejszą wagą, wyższą sprawnością w całym zakresie obciążenia oraz niższą ceną w stosunku do wersji transformatorowej. Brak izolacji galwanicznej skutkuje natomiast dodatkowym wyposażeniem w zaawansowaną aparaturę pomiarową oraz zabezpieczenia.

Czynniki istotne przy wyborze falownika

Dobór odpowiedniej mocy falownika jest podstawą optymalnie pracującej instalacji fotowoltaicznej. Należy pamiętać, że każde urządzenie ma graniczne wartości napięcia i natężenia prądu gwarantujące bezpieczeństwo pracy. Przekroczenie skrajnych wartości może skutkować uszkodzeniem falownika, dlatego warto zwrócić uwagę na jego ochronę i wbudowane zabezpieczenia. Kolejne ważne z punktu widzenia doboru i eksploatacji jest sprawdzenie wartości napięcia obwodu otwartego z połączonych szeregowo w łańcuchy modułów. Bezwzględnie zaleca się przeliczenie wzrostu napięcia dla modułów pracujących w temperaturze -25°C. Aby łatwiej skonfigurować oraz optymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię pod instalację na dachach o różnych kierunkach i kątach nachylenia, warto szukać falownika z większym niż jedno wejście MPPT.

Gdzie zamontować falownik?

Falownik – jak każde urządzenie – generuje dźwięki, co należy wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca jego montażu. Jednym ze źródeł hałasu może być wentylator, za pomocą którego jest chłodzone urządzenie. Ze względu na zalecany częstszy serwis takiego rozwiązania w przypadku falowników małej mocy, lepszym rozwiązaniem jest chłodzenie naturalne (konwekcyjne). Jeśli planujemy zastosowanie urządzenia na zewnątrz budynku narażonego na działanie warunków atmosferycznych, takich jak: wilgoć, mróz, kurz oraz pył, warto zwrócić uwagę na stopień ochrony IP. Powszechnym minimalnym stopniem ochrony jest IP 65, oznaczające pełną ochronę przed pyłem (cyfra 6) oraz ochronę przed silną strugą wody (100 l/min) laną na obudowę z dowolnej strony (cyfra 5).

Producent Spirvent Solar Edge Technologies Fronius Huawei ABB ZEVERSOLAR Delta Energy Systems GOODWE Samil Power
Model Wolta 2/3/4 kW SE3000H Fronius Primo 3.0-1 SUN 2000L – 3KTL UNO-3.0-TL-OUTD Zeverlution 3000S RPI H4A GW3000-NS Solar River 3400 TL-D
Cena netto [zł] 3 640,00 3 650,00 + optymalizator
mocy
4 067,25 5 853,66 brak danych 2 400,00 4 200,00 3 399,00 2 268,00
Typ beztransformatorowy beztransformatorowy beztransformatorowy beztransformatorowy beztransformatorowy beztransformatorowy beztransformatorowy beztransformatorowy beztransformatorowy
Sprawność maksymalna [%] 97,0 99,2 98,0 98,0 97,3 97,5 97,5 97,5 97,4
Hałas 25 dB <25 dB <65 dB <25 dB 50 dB(A) 15 dB brak danych <25 dB <30 dB
Zakres napięć MPPT [V] 45–500 zależy od zastosowanego
optymalizatora
80–800 90–500 80–580 70–520 100–550 80–400 65–500
Interfejsy komunikacyjne RS485 LAN, RS485 (opcjonalnie:
Wi-Fi, ZigBee, GSM)
WLAN, Ethernet, Modbus RTU/
TCP, USB, S0, Fronius Solar API
Wi-Fi, RS485 VSN300, PVI-USB-
-RS232-485, VSN700
Wi-Fi, RS485, Ethernet 2 x RS485,
1 x styk bezpotencjałowy,
4 x wejścia cyfrowe
USB 2.0, Wi-Fi/RS485 Ethernet (opcjonalnie:
Wi-Fi)
Wbudowany wyświetlacz nie tak tak nie tak tak tak tak tak
Wybrany dystrybutor Spirvent Corab Sp. z o.o., Keno,
Soleo PV
Fronius Polska Sp. z o. o. Photomate s.r.o. brak danych Emiter Sp. z o.o. Delta Energy Systems (Poland)
Sp. z o.o.
Corab Sp. z o.o. Petra Energia Sp. z o.o.

 


SPIRVENT

WOLTA

Jednofazowy inwerter Wolta marki Spirvent dostępny jest teraz w wersjach 2, 3 i 4 kW, z możliwością bezinwazyjnego zwiększenia mocy w ramach jednego typoszeregu. Inwerter posiada kilka interesujących rozszerzeń, np. w postaci możliwości współpracy z agregatem prądotwórczym po wykryciu jego pracy. Inwerter dzięki wydajnym systemom obliczeniowym oraz dostosowaniu parametrów do nieoptymalnych warunków pogodowych (np. zachmurzenie) wykazuje niespodziewanie wysoką wydajność. Falownik dzięki zasilaniu ze strony AC nigdy nie potrzebuje dodatkowego czasu na synchronizację z siecią energetyczną i pracę. Ponadto urządzenie można włączyć w System Wolta, który umożliwia np. ściąganie profilu zużycia prądu u klienta czy zabezpieczenie instalacji przed wysyłaniem nadprodukcji energii do sieci. Jednofazowy inwerter Wolta marki Spirvent jest objęty 5-letnią gwarancją, dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia dwukrotnie tego okresu za niewielką opłatą.


HUAWEI

SUN 2000L

SUN 2000L to nowy falownik jednofazowy o mocy od 2 kW do 5 kW przeznaczony do mikroinstalacji. Falowniki są wyposażone w inteligentny monitoring oraz dodatkowo współpracują z bateriami LG Chem. Dzięki optymalizatorom mocy (opcja) można uzyskać optymalizację produkcji z każdego pojedynczego modułu fotowoltaicznego. Falownik jest standardowo wyposażony w dwa wejścia MPPT. Każdy MPPT obsługuje tylko jeden string. Produkt uzyskał nagrodę RED DOT za design, którą uważa się za Oscara w świecie designu. Dzięki zastosowaniu naturalnego chłodzenia falowniki są bardzo ciche oraz minimalizują koszty utrzymania i serwisu. Standardem jest komunikacja poprzez WIFI oraz możliwość obsługi i ustawień falownika poprzez smartfon czy tablet. Falownik został wyposażony w funkcję „I/V curve diagnosis”, która jest zdolna identyfikować większość wad i przyczyn nieprawidłowej pracy paneli fotowoltaicznych. Falownik SUN2000L jest dostępny w sprzedaży od sierpnia 2017.


DELTA

RPI H4A

Lista falowników solarnych firmy Delta jest jedną z bogatszych ofert na rynkufotowoltaicznym. Oferta obejmuje falowniki jednofazowe od 3 kW aż po trójfazowe jednostki o mocy 80 kW. Typoszereg falowników (3–10 kVA) stanowią optymalne rozwiązanie do średniej wielkości systemów komercyjnych i małych instalacji przydomowych. Połączenie lekkiej kompaktowej obudowy z prostym w instalacji uniwersalnym uchwytem ściennym zapewnia szybki montaż urządzeń. Charakterystyczną cechą serii jest wysoka elastyczność w doborze falowników, która wynika z szerokiego zakresu napięcia wejściowego 200–1000 V DC oraz standardowo występujących dwóch MPPT. Falowniki RPI o mocy od 15 do 80 kVA dedykowane są przede wszystkim do instalacji komercyjnych. Na uwagę zasługuje sprawność falowników sięgająca 98,6% i wymiary, a dzięki efektywnemu systemowi chłodzenia, urządzenia są w stanie zachować znamionowe parametry nawet przy temperaturze sięgającej +49°C. Uzupełnieniem oferty jest system monitorowania oraz nadzoru wraz z serwisem i bezpośrednim wsparciem handlowym w Polsce.

 

Pełna wersja zestawienia znajduje się w numerze 2/2017 GLOBENERGII, który można kupić tutaj 

 

 

 

 

Krzysztof Grobel

Redaktor GLOBEnergia