TOP50: Przegląd falowników trójfazowych 3 kW – ceny | parametry

Zdjęcie autora: Anna Będkowska

Anna Będkowska

Redaktor prowadzący GLOBEnergia
mikroinstalacje PV

Jeszcze kilka lat temu najmniejsze instalacje PV pracowały na falownikach jednofazowych. Trudno było spotkać na rynku tak małe falowniki trójfazowe. Powszechnie zaczynały się one od mocy ok. 4 kW.

Mikroinstalacje i falowniki małych mocy

Dzisiaj prosumenci mogą instalować falowniki trójfazowe nawet przy tak małych instalacjach jak  3 kWp.

Powołując się na raport SBF POLSKA PV dotyczący rynku falowników fotowoltaicznych w Polsce warto zauważyć, że w 2016 roku udział falowników jednofazowych w ogólnej sprzedaży falowników wyniósł około 15%, podczas gdy falowników trójfazowych o mocach do 15 kW był na poziomie 47% i wykazywał tendencje wzrostową w 2017 r.

Gdzie szukać falowników fotowoltaicznych trójfazowych małych mocy? Którzy producenci mają je w swojej ofercie? Prezentujemy zestawienie produktów, wraz z parametrami i cenami ich zakupu. Oddajemy do analizy redakcyjne porównanie sprawności, sposobu chłodzenia, wagi tych urządzeń.

SPIRVENTSOLAREDGESTECA
ELEKTRONIK
FRONIUS
INTERNATIONAL
GMBH
SOFARSOLAR
ModelDragonSE3KStecaGrid
3203 coolcept
Fronius Symo 3.0-
3-M
3.3KTL-X
Max. moc
wyjściowa
AC [kW]
3,03,03,23,03,3
Liczba MPPT2MPPT na
poziomie
moduły
122
Max. sprawność
[%]
>98,098,098,698,098,0
Sprawność euro [%]>97,496,797,996,597,5
Waga [kg]20,518,710,019,921,0
ChłodzenieNaturalneWymuszoneWymuszoneWymuszoneNaturalne
Cena netto
[zł/euro]
3 371,0 zł777,0 Euro
(bez optym.
mocy)
4 100,00 zł4 200,00 zł762,00 Euro

Źródło: GLOBEnergia 2/2018

Dowiedz się więcej!

Chcesz porównać interfejsy komunikacyjne, stopnie ochrony, poziom generowanego hałasu, czy rodzaje zabezpieczeń oraz pozostałe parametry prądowo napięciowe? Zapraszamy do kompletnego zestawienia w GLOBEnergia 2/2018 - TUTAJ


Trójfazowe falowniki Fronius Symo są doskonałą propozycją dla mikroinstalacji PV. Szeroki zakres napięcia wejściowego, wysokie wartości prądów wejściowych i dwa niezależne wejścia MPPT zapewniają maksymalną elastyczność w projektowaniu systemu. Falowniki Fronius Symo mogą być bezpiecznie przewymiarowane po stronie DC nawet do 200% mocy nominalnej, dzięki czemu są doskonałym rozwiązaniem dla dachów o nieregularnym kształcie lub zorientowanych na różne strony świata (np. Wschód-Zachód).
Możliwość podłączenia do Internetu za pomocą sieci WiFi lub Ethernet i łatwość integracji rozwiązań firm trzecich sprawia, że Fronius Symo to jeden z najbardziej „komunikatywnych” falowników na rynku. Co więcej, wyposażony w interfejs dla inteligentnego licznika energii Fronius Smart Meter pozwala na wyraźną wizualizację zużycia wyprodukowanej energii na potrzeby własne, a to już tylko krok do dynamicznego zarządzania wyprodukowaną energią. Sterując inteligentnie odbiornikami energii (pompami ciepła, grzałkami c.w.u., itp.), znaczną część produkowanej energii można bezpośrednio wykorzystać na własne potrzeby.


Falownik SE3K Serii E to kolejna generacja trójfazowych falowników niskiej mocy firmy SolarEdge. Mająca wiele udoskonaleń projektowych seria E jest mniejsza, lżejsza i łatwiej ją zainstalować niż poprzednie modele. Nadaje się do instalacji zewnętrznych i wewnętrznych, a zastąpienie zewnętrznego wentylatora wewnętrznym spowodowały że są one także cichsze.

Cechy produktu:
• Łatwa instalacja dzięki niewielkiemu rozmiarowi i wadze
• Cicha praca przeznaczona do pomieszczeń mieszkalnych.
• Większe bezpieczeństwo dzięki funkcji SafeDC i detekcji łuku.
• Pełna kontrola wydajności dzięki wbudowanemu monitorowaniu na poziome modułu.
• Stopień ochrony IP65 odpowiedni do instalacji wewnętrznych lub zewnętrznych.
• Połączenie z Internetem przez Ethernet lub bezprzewodową komunikację (Wi-Fi, Gateway ZigBee, GSM).


Dragon to falownik firmy Spirvent – trójfazowy, o mocy 3 kW, wyprodukowany u kontraktowego producenta. Falownik posiada wyświetlacz i polskie oprogramowanie. Co jest równie ważne – obsługiwany jest przez polski serwis. Pełną kontrolę jakości oraz najwyższą jakość komponentów zapewnia Spirvent. Falownik Dragon jest zoptymalizowany pod kątem wydajnej i bezawaryjnej pracy. Jest idealny do projektów przetargowych. Dzięki temu, że producent kontraktowy jest jednym z wiodących producentów na rynku falowników, daje on gwarancję produkcji liczby urządzeń wymaganej przez przetargi.

Cechy produktu:
• Posiada wyświetlacz.
• Polskie oprogramowanie, polski serwis.
• Pełna kontrola jakości po stronie Spirvent.
• Dostosowany do najczęstszych wymagań przetargowych.
• Zoptymalizowany pod kątem wydajnej i bezawaryjnej pracy.
• Gwarancja produkcji wymaganej przez przetargi.
• Zaprojektowany z wykorzystaniem komponentów najwyższej jakości.


Chcesz porównać interfejsy komunikacyjne, stopnie ochrony, poziom generowanego hałasu, czy rodzaje zabezpieczeń oraz pozostałe parametry prądowo napięciowe? Zapraszamy do kompletnego zestawienia w GLOBEnergia 2/2018 - TUTAJ


Zobacz również