XXIX edycja i IV w tym roku konferencje z cyklu Energia w Gminie odbyła się w Nowym Ratuszu Rady Miasta Gdańska 4 października 2018 roku. Tym wydarzeniem, redakcja zakończyła tegoroczne spotkania z gminami w ramach cyklu warsztatów i prelekcji. Gdańska edycja konferencji to 5 godzin rozmów i prelekcji, prawie 100 przedstawicieli gmin, kilkunastu prelegentów i ogromna dawka wiedzy i inspiracji.

Dlaczego Gdańsk?

Gdańska edycja konferencji Energia w Gminie jest realizowana przez redakcję od kilku lat i zawsze cieszy się dużym zainteresowaniem. Zdaniem Grzegorza Walczukiewicza, Dyrektora biura Związku Miast i Gmin Morskich, sytuacja pomorskich gmin chociażby w tematyce zanieczyszczenia powietrza jest nieco inna, niż gmin w południowej Polsce:

Wszystkie ciekawe tematy, które do tej pory były poruszane głównie na południu kraju są teraz poruszane również na północy. Jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że jeżeli chodzi o czystość powietrza mamy nieco łatwiej niż koledzy z południa, ponieważ nadmorskie położenie pomaga nam w przewietrzaniu naszych miast. Natomiast tematyka jest interesująca również dla nas, ponieważ kwestie zanieczyszczenia powietrza są w tej chwili bardzo ważne dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, również dla gmin nadmorskich. – podsumowuje wydarzenie Grzegorz Walczukiewicz dodając, że bardzo cieszy się z tego, że grono fachowców przyjeżdża raz w roku do Gdańska i wspólnie z przedstawicielami rozmawia na tematy tak ważne dla rozwoju gmin nadmorskich.

dr inż. Michał Kaczmarczyk | AGH WGGiOŚ KSE, GLOBEnergia i  Grzegorz Walczukiewicz, Dyrektor biura Związku Miast i Gmin Morskich

Gdańsk – dobre miejsce, by rozmawiać o energetyce w województwie pomorskim

Aby zrozumieć, dlaczego pomorskie gminy zapraszane są na konferencję o energetyce, efektywności energetycznej i oszczędzaniu energii, konferencja rozpoczęła się od zapoznania uczestników z polityką energetyczną samorządu województwa pomorskiego. To zadanie przypadło w udziale Jarosławowi Kumiędze z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Polityka energetyczna samorządu województwa pomorskiego w zakresie energetyki opiera się przede wszystkim na tym, żeby zapewnić zrównoważony rozwój, polegający na odpowiednim rozwoju źródeł energii, zarówno tych konwencjonalnych jak i odnawialnych, przesyle i dystrybucji tej energii oraz poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy. – wyjaśnił Jarosław Kumięga.

Jarosław Kumięga z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego podczas prelekcji.

Czyste Powietrze, smog, niska emisja – nie zabrakło sporej dawki wiedzy

Podczas prelekcji, prelegenci często zwracali uwagę na jakość powietrza i ograniczanie niskiej emisji. Oprócz wielu pytań o zagadnienia niskoemisyjne kierowane do autora monografii naukowej pt. „Niska Emisja | Efektywność energetyczna w gminach i samorządach”, uczestnicy zostali zapoznani z programem rządowym Czyste Powietrze – opowiedział o nim Marcin Gregorowicz z  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku

Zostali też zainspirowani działaniami antysmogowymi.

Janusz Starościk, Prezes Zarządu SPIUG podczas prelekcji o działaniach antysmogowych

Czyste powietrze czy działania antysmogowe to bardzo modny temat. Wszedł w życie program Czyste Powietrze, w którego przygotowaniu SPIUG uczestniczył jako ciało doradcze. Większość naszych uwag została tam uwzględniona. Moim zdaniem ten program musi ewoluować, warto go uzupełnić o takie rzeczy jak lista referencyjna urządzeń które spełniają warunki programu. – podsumowuje swoje wystąpienie  Janusz Starościk, prezes zarządu SPIUG.

Energia w gminie to też transport – zrównoważony i ekologiczny

Emisja komunikacyjna to kolejny temat priorytetowy w rządowych działaniach antysmogowych. Nie zabrakło więc rozmów na temat pojazdów elektrycznych.

O tym, że planując infrastrukturę do ładowania pojazdów w gminie należy zwrócić uwagę gdzie, dla kogo i jakiego typu stacje chcielibyśmy zastosować mówił Michał Lodziński, ABB.

–  Jeżeli chodzi o stacje szybkiego ładowania, będą to lokalizacje gdzie użytkownicy będą chcieli szybko załatwić swoją sprawę i przy okazji naładować pojazd, to może być np. Urząd Miasta. Natomiast jeżeli chodzi o te wolne stacje do ładowania pojazdów, to powinny być lokalizowane przy nowych biurowcach, nowych osiedlach mieszkaniowych gdzie użytkownicy są w stanie zostawić swój pojazd na kilka lub kilkanaście godzin. – twierdzi Michał Lodziński.

Pompy ciepła – dla nowych i termomodernizowanych obiektów

Mity i wątpliwości związane z pompami ciepła zawsze budzą spore zainteresowanie wśród uczestników. Tak było i tym razem. O hałasie w pompach ciepła opowiedział Artur Karczmarczyk, Viessmann, który uważa, że hałas w pompach ciepła nie stanowi problemu, jeżeli urządzenie zostanie prawidłowo zamontowane:

Wtedy oddziaływanie fali dźwiękowej poza granicą działki nie powinno być nieprzyjemne dla użytkowników czy sąsiadów. Trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów związanych z konstrukcją urządzenia i sposobem montażu. – doradza Artur Karczmarczyk.

Czyste Powietrze to też termoizolacja

Temat programu Czyste Powietrze i termomodernizacji budynków nie cichnie. Nie mogło go więc zabraknąć podczas spotkania z gminami. O termoizolacji, jako podstawie do zmniejszenia zapotrzebowania na energię opowiadał Jakub Zarzycki z Saint-Gobain – Isover.

Termoizolacja, według Jakuba Zarzyckiego jest podstawą do redukcji zapotrzebowania na energię z jednego prostego powodu:

Musimy od niej wyjść, aby w późniejszym etapie, kiedy następuje dobór źródła ciepła, był on dobrze dopasowany dla danej kubatury budynku, czyli najpierw dobrze izolujemy wszystkie przegrody zewnętrzne, a dopiero później myślimy o samym źródle ciepła. – przekonywał podczas prelekcji Jakub Zarzycki.

Dodatkowo, o renowacji typu makro i mikro, z uwzględnieniem dobrych praktyk w ociepleniach opowiadał też Paweł Gałuszka – kierownik działu szkoleń w firmie Farby KABE.

Edukacja w wielu dziedzinach – będzie jeszcze ciekawiej

Uczestnicy gdańskiej edycji konferencji dowiedzieli się też, jak wybierać okna – taki temat poruszył Michał Piekarski z Saint Gobain Glassolutions. Rozmawiano o tym, jak finansować inwestycje energooszczędne w samorządach oraz czy warto inwestować w budynki prefabrykowane. O zaletach i technologii budynków prefabrykowanych opowiadał Michał Beśka ze Stowarzyszenia Energooszczędne Domu Gotowe. Z zasadami kompletowania, doboru i konfiguracji systemów fotowoltaicznych zapoznał uczestników Michał Marona, SolarEdge.

Rozdanie upominków dla uczestników wydarzenia

Wysoka frekwencja i wiele pytań pokazuje, że spotkania edukacyjne dla samorządów są potrzebne! Dziękujemy organizatorom i uczestnikom gdańskiego wydarzenia. Dziękujemy również wszystkim, którzy byli z nami w ciągu tego roku. Energia w Gminie wróci w 2019 roku – z nowymi tematami, pomysłami i w nieco zmienionej formie.

Do zobaczenia!

Redakcja GLOBEnergia