“Europejski Zielony Ład”, czyli transformacja energetyczna Unii Europejskiej w warunkach zmian klimatycznych pod nowym kierownictwem KE to nie tylko temat debaty, ale także kwestia, która faktycznie wymaga zgłębienia, szczególnie w obliczu zmian klimatycznych które już do nas dotarły. W debacie udział wzięli:
– Ryszard Czarnecki, europoseł,
– Tomasz Świetlicki, z Ministerstwa Energii,
– prof. Artur Badyda, z Politechniki Warszawskiej,
– Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej,
– dr Artur Bartoszewicz, ze Szkoły Głównej Handlowej
Dlaczego tak ważne by zatrzymać globalne ocieplenie i co ono tak naprawde oznacza dla Polski? Zapraszamy do zapoznania się z tematem.
Dlaczego tak ważnym jest by zatrzymać globalne ocieplenie?
To, że zaczynamy odczuwać skutki globalnego ocieplenia, jest niepodważalne. Sytuacja jest jasna i klarowna. Szczególnie ostatnie lato pokazało, z jakimi zmianami mamy do czynienia. Mowa tu przede wszystkim o pożarach, nie tylko tych w Puszczy Amazońskiej ale także w Europie. Obserwujemy coraz większą dynamikę zdarzeń o charakterze gwałtownym: burze, huragany, które są bezpośrednio związane z globalnym ociepleniem, do którego przyczyniają się gazy cieplarniane. Warto nadmienić, że coraz częściej mamy do czynienia z anomaliami pogodowymi, zjawiskami które na co dzień nie powinny występować w naszym klimacie.
Czy podniesienie się temperatury o 2 stopnie, może oznaczać katastrofę?
2 stopnie to tylko uśredniona temperatura dla całego świata. Oznacza to, że w niektórych miejscach temperatura może równie dobrze spaść. Jeśli w niektórych miejscach spadnie, w innych wzrośnie o więcej niż 2 stopnie. To już może przynieść katastrofalne skutki. Jeżeli roztopią się lodowce, wiele lądów może znaleźć się pod powierzchnią mórz i oceanów.
Co to oznacza dla Polski?
Problem globalnego ocieplenia, to problem o znaczeniu globalnym a nie lokalnym. W związku z tym w Polsce obserwujemy efekty w pogodzie, ale trudno powiedzieć żeby zmiany w Polsce były inne niż w pozostałych krajach. Powinniśmy działać wspólnie na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Oznacza to działania na rzecz innowacyjności, a także w kierunku trendów energetycznych, do których Polska musi się dopasować. Już w widoczny sposób możemy zaobserwować, że koszty energii pozyskiwanej z odnawialnych źródeł energii tanieją, czego nie można powiedzieć o węglu!
Co powinniśmy zrobić w pierwszej kolejności? Odpowiedź: inwestycje w OZE
Jak mówi Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej, pierwszą rzeczą którą powinna zrobić Polska to inwestycje w odnawialne źródła energii.
Polska ma wszystkie zasoby OZE, w tej chwili najtańsze są źródła wiatrowe i słoneczne – mówi Grzegorz Wiśniewski
Przygotuj się na zmiany! Dołącz do uczestników II Kongresu Trendy Energetyczne!
Weź udział w dyskusji o MEGATRENDACH w energetyce w Polsce!
Czy Polska sprosta obniżaniu CO2?
Polska reprezentuje dosyć sceptyczne podejście względem realizacji celów neutralności klimatycznej. Sceptyczne – znaczy mniej radykalne. Jeżeli transformacja energetyczna ma być sprawiedliwa, Komisja Europejska powinna uwzględniać, różnice w zamożności poszczególnych krajów. Polska oczekuje znaczącego wsparcia od UE.
Czekamy na szczegóły planu Komisji Europejskiej oraz program Long Term Climate Strategy. Miejmy nadzieję, że uda się pogodzić kwestie ekologiczne i klimatyczne z racjonalną gospodarką.