Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularne, a instalacje coraz ciekawsze i bardziej odważne. 

 
Jedną z ciekawszych instalacji będzie instalacja fotowoltaiczna na  budynku przy ul. Grudziądzkiej w Iławie, na którą podpisano umowę w ramach programu Prosument.  Jak komentuje w Radiu Olsztyn Grzegorz Baderka, pełnomocnik do spraw projektu, za niespełna dwa tygodnie będzie już gotowy sprzęt, a produkcja energii elektrycznej rozpocznie się jeszcze w kwietniu.
Jak wyliczają inwestorzy, inwestycja przyniesie oszczędności rzędu około 3 tysięcy złotych rocznie. Instalacja będzie zbudowana z 28 paneli fotowoltaicznych, o łącznej mocy 7kW. Dofinansowanie wynosi 48 tysięcy złotych, 19 tysięcy to dotacja, a brakująca kwota pochodzi z niskooprocentowanej pożyczki.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie rozpatruje już kolejne wnioski i niebawem zostaną podpisane następne umowy z beneficjentami. 
 
 
Innym przykładem instalacji PV na dachu bloku jest budynek wspólnoty mieszkaniowej w Szczytnie, gdzie działa instalacja fotowoltaiczna, a pompy ciepła częściowo pokrywają zapotrzebowanie na ciepło. Członkowie wspólnoty zdecydowali się na inwestycje w jesieni 2014r. Celem było oczywiście obniżenie rachunków za ogrzewanie. Była to jedno z pierwszych rozwiązanie w Polsce, którego podjęła się wspólnota mieszkaniowa. 
 
Teraz cała wyprodukowana energia jest wykorzystywana przez mieszkańców, a brakującą część dokupują od zakładu energetycznego. W sytuacji nadwyżek energii elektrycznej, będzie ona sprzedawana do sieci. 
 
Koszt inwestycji to  625 tysięcy złotych. Ma to zmniejszyć rachunki w sezonie grzewczym nawet o 5 złotych za metr kwadratowy. Do tej pory, źródłem ciepła były piecyki gazowe.  
Jak podaje Radio Olsztyn, na budowę instalacji wzięto kredyty w Wojewódzkim Funduszu Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska oraz w Banku Spółdzielczym. 
 
Opracowanie: Redakcja GLOBEnergia
Źródło: Radio Olsztyn