Ponad dwustu dwudziestu uczestników, blisko trzydziestu prelegentów i uczestników debat, jedenastu partnerów branżowych i współorganizatorzy wydarzenia z kręgów stowarzyszeń i uczelni wyższych to chyba najbardziej wyraziste podsumowanie dwóch kongresowych dni w Krakowie! 

Rozpoczęcie Kongresu Trendy Energetyczne (Fot. GLOBEnergia)

Prelekcje na najważniejsze dla branży tematy!

Czy dwa dni to wystarczająco dużo czasu, by poznać wszystkie aspekty kluczowe dla odnawialnych źródeł energii i dla efektywności energetycznej? Z pewnością nie, ale zrobiliśmy wszystko by ten czas wykorzystać jak najlepiej. Prelekcje, które zaproponowali Państwu nasi specjaliści dotykały zarówno tematów związanych z fotowoltaiką, jak i z techniką grzewczą, elektromobilnością.

Uczestnicy otrzymali sporą dawkę informacji o termomodernizacji, zmianach cen surowców energetycznych, które czekają nas w najbliższych latach. Rozmawiano zarówno o digitalizacji branży grzewczej, nowoczesnych sposobach zasilania budynków, innowacjach technologicznych zarówno z punktu widzenia światowych jak i polskich producentów.

Andrzej Guła,
Krakowski Alarm Smogowy

Sebastian Walerysiak
Viessmann

Artur Gaj
ABB

Christian Schnell
Ekspert Instytutu
Jagiellońskiego

Konrad Witczak
Politechnika Łódzka

Janusz Starościk
SPIUG

Maciej Piliński
Fronius

Radu Roman
Jinko Solar

Piotr Pawlak
Rockwool

Michał Marona
SolarEdge

Marek Przychodzeń
EIDOS

Robert Galara
Galmet

 

Analizowano program Czyste Powietrze – od podstaw, przez wymagania dla materiałów i urządzeń, po analizę przewidywanych efektów i zmian, jakim powinien zostać poddany.

Elektromobilność to również ten temat, który cieszył się sporym zainteresowaniem. Omówiono ustawę o elektromobilności, pokazano zmieniające się standardy ładowania pojazdów przechodząc do tematów budynków inteligentnych.

Przełomowe porozumienie siedmiu czołowych stowarzyszeń branżowych!

Kulminacyjnym momentem pierwszego dnia Kongresu było podpisanie przez siedem czołowych organizacji branżowych porozumienia na rzecz współpracy w zakresie efektywności energetycznej.

Sygnatariusze zobowiązali się tym samym do podjęcia współpracy mającej na celu wsparcie w realizacji programu „Czyste Powietrze”, w zakresie konsultacji „Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021–2030” w celu wdrożenia rewidowanych dyrektyw dotyczących efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii oraz dyrektywy na rzecz zielonego budownictwa oraz innych inicjatyw administracji państwowej i publicznej.

Organizacje branżowe pokazały, że mają świadomość tego, że tylko skuteczna współpraca wielu środowisk pozwoli na osiągnięcie nadrzędnych i długofalowych celów naszego Państwa w zakresie efektywności energetycznej oraz podpisujących to porozumienie Organizacji. Podpisanie porozumienia świadczy o tym, że organizacjom branżowym w sposób szczególny zależy na powodzeniu realizacji programu Czyste Powietrze.

Będą również pracowały nad pozostałymi inicjatywami związanymi ze wzrostem jakości środowiska wewnętrznego w budynkach przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii.

Energetyczne talk show!

Debaty i prelekcje przeplatane były rozmowami w formie luźnych dyskusji. Podczas talk show poruszano tematy związane z tematami mocno interesującymi branżę – zmianami w zasadach przyłączania mikroinstalacji PV do sieci, rynkiem mocy, współpracą nauki z przemysłem.

Specjalny Talk Show odbył się również na dziedzińcu głównym AGH. Tomasz Zubilewicz, prezenter telewizyjny rozmawiał z prof. dr hab. inż. Wojciechem Góreckim, który podczas Kongresu świętował 50-lecie swojej aktywności zawodowej. Podczas rozmowy dzielił się wspomnieniami, doświadczeniami, planami na przyszłość i marzeniami.

Talk show.  Tomasz Zubilewicz i prof. dr hab. inż. Wojciech Górecki (Fot. GLOBEnergia)

Debaty i dyskusje!

Podczas Kongresu Trendy Energetyczne zorganizowano dwie debaty – pozwoliło to na analizę tematów z kilku punktów widzenia. Każdy z uczestników debaty miał szansę zabrać głos i wyrazić swoje, nawet mocne zdanie, czy nieszablonową wizję na rozwiązanie kluczowych problemów.

Pierwsza z debat dotyczyła zmian w poszczególnych branżach: technice grzewczej, wentylacji, fotowoltaice, budownictwie prefabrykowanym.

Debata stowarzyszeń branżowych (Fot. GLOBEnergia)

Druga dotyczyła budynków bez rachunków od strony inwestycji, użytkowania, po kwestie finansowania i kierunki rozwoju poszczególnych technologii.

Poznaliśmy TRENDERÓW! Rozdano prestiżowe wyróżnienia!

Trender energetyczny to tytuł przyznawany osobom, które posiadają realny wpływ na zmiany w energetyce, które kreują lepszą rzeczywistość i nie są im obojętne problemy współczesnego świata. Dwie osobowości, które wyróżniono tytułem TRENDERA to

  • prof. dr hab. inż. Wojciech Górecki, który umiejętnie połączył wiedzę i doświadczenie zdobyte podczas pracy związanej z surowcami kopalnymi, z rozwojem i rozpoznaniem potencjału geotermalnego Polski. Zaraża pasją i doświadczeniem studentów, aktywnie włączając się w studenckie inicjatywy związane z odnawialnymi źródłami energii. Mamy nadzieję, że tytuł ten będzie uzupełnieniem osiągnięć, z okazji jubileuszu 50-lecia aktywności zawodowej,
  • Andrzej Guła, Prezes Krakowskiego Alarmu Smogowego, który rozpoczął w Polsce dyskusję o problemie niskiej emisji. Działania Pana Andrzeja Guły uświadomiły milionom Polaków, jakim powietrzem oddychają. Poprzez swoje inicjatywy kontroluje on działania władz w zakresie walki o czyste powietrze! Dzięki Panu Andrzejowi ten brudny problem naszego kraju jest podnoszony na szczeblu władz państwowych jak i europejskich. Jest symbolem walki o nasz wspólny, czysty kawałek nieba.

Uroczysta gala wręczania TRENDERÓW. Od lewej: Anna Bedkowska GLOBEnergia, prof. dr hab. inż. Wojciech Górecki, Monika Szczygieł Katedra Surowców Energetycznych WGGIOŚ AGH, Andrzej Guła Krakowski Alarm Smogowy, Grzegorz Burek GLOBEnergia(Fot. GLOBEnergia)

Strefa wywiadów wideo!

Podczas Kongresu, przed redakcyjnym obiektywem stanęli zarówno prezesi firm, jak i prelegenci, czy firmy wykonawcze. Wszyscy dzielili się swoimi obserwacjami rynku, planami na przyszłość, problemami z którymi się zmagają na co dzień.

Andrzej Guła
Krakowski Alarm Smogowy

Krzysztof Mrowiński
EcoKomfort (firma wykonawcza)

Robert Galara
Galmet

Paweł Lachman
PORT PC

Dziękujemy za udział w I Kongresie Trendy Energetyczne! Tak jak zapowiadaliśmy, kolejna edycja wydarzenia już w przyszłym roku!

Do zobaczenia w październiku 2019! Razem kreujmy TRENDY ENERGETYCZNE!

Redakcja GLOBEnergia